Osamělá údržbářka našla telefon v parku. Po jeho zapnutí se dlouho nedokázala vzpamatovat.

Happy News

13.dubna2026Deník Jana Svobody

Ráno vstával jsem dříve než obvykle, právě když slunce sotva problesklo nad Vinohradským sadem. Víkendy v našem bloku v Praze jsou vždy plné odpadků, takže jsem se rozhodl vyrazit na úklid v 4hodiny ráno, abych vše stihnul, než se začne hýbat doprava. Jako zahradník jsem tu už léta, ale kdysi jsem žil zcela jiný život.

Když jsem si chopil koště, vzpomněl jsem si na Martu Valeriovou, sousedku, která už v 35 letech porodila svého jediného syna, Slavomíra. Muži jí nikdy nevyhovovali, tak se rozhodla věnovat se dítěti. V domě se ozývalo jen slabé šramocení starých podlah a její hlas, když hlasitě volala:

Mami, až vyrostu, budu super chlap!

A já jsem jí vždy odpovídal:

Samozřejmě, synku, co by jiného měl chtít?

Když Slavomír slavil šestnáctiny, odstěhoval se do koleje u Technické univerzity v Karlových Varech. Martě to nevyhovovalo, ale on slíbil, že bude častěji vcházet. Zpočátku tak i bylo chodil každý víkend a přinesl domovu čerstvé koláče. Později však našel přítelkyni a rodinný domov se stal jen vzpomínkou. Pak přišel den, kdy se vrátil s vážnou diagnózou byl na smrtelnou nemoc. Marta nevěřila, proč jí a jejímu synovi přicházejí tak těžké zkoušky.

Doktor jí poradil vyhledat léčbu v soukromé klinice v Brně, kde však léčba stávala několik set tisíc korun. Bez váhání Marta prodala svůj byt na Starém městě a získané peníze šly na nemocnici. Jedné noci jí zavolal doktor:

Vašeho syna už nemáme.

Srdce mi skákalo, když jsem slyšel její křik. Marta se zhroutila a ztratila smysl života.

Jednoho podzimního rána, když jsem ji viděl, jak pomalu kráčí k zahradě, se objevil Stanislav Lavič, známý veterán a osamělý svobodný muž, který si každé ráno venčil svého psa Víta.

Dobré ráno! pozdravil mě s úsměvem.

Dobré ráno, takhle brzy? odpověděla Marta.

Doma je nudno, rád si s vámi popovídám, řekl a šel dál se svým čumákem vesele vrtícím se po trávě.

Marta se lehce styděla, ale nakonec se vrátila k práci. Náhle uviděla na lavičce něco lesklého starý mobilní telefon. Kolem nebyl nikdo. Vzala ho, zapnula a na obrazovce se objevily fotografie. Všimla si tváře svého syna uprostřed rodinných snímků a slzy jí zalily tváře.

Syna! Slavomíra! vyřkla se chvějíc.

Telefon zazvonil. Marta se zamotala, ale zvedla sluchátko.

Haló? Jsem to já, našla jsem telefon v parku, ozvala se ženský hlas.

Děkuji, prosím přijďte na tuto adresu, odpověděla Marta a zaznamenala číslo.

Na adresu dorazila mladá žena, Bára, s chlapíkem po boku. Když otevřeli dveře, Marta zahlédla za nimi mladíka Eda.

Odkud máte na telefonu fotky mého syna? zeptala se Marta.

Eda? pochvěla se Bára.

Eda vstoupil do bytu.

Slavomíře! zakřičela Marta a vrátila se na zem.

Eda k ní běžel:

Co se stalo?

Asi tě zaměnila za někoho jiného. Zavolej sanitku, odpověděla Bára.

Po patnácti minutách přišli sanitáři a Marta se probudila. Když uklidnila dech, zeptala se Báry:

Znáte mě? Jak se ty fotografie dostaly na můj telefon?

Jmenuji se Bára, odpověděla. Jednou jsem se setkala s vaším synem. Když zjistil, že jsem těhotná, okamžitě mě opustil.

Opustil? Co tím myslíte? Nikdy nic neřekl, zaskočila Marta.

Byli jsme spolu pár měsíců, řekla jsem mu, že čekám dítě. Pak zmizel. Myslela jsem, že se bojí.

Marta se zachvěla:

Ne, Bára. Teď chápu, proč se všechno tak stalo. Můj syn byl těžce nemocný, nechtěl být pro nikoho břemeno, ani pro tebe. Už dlouho ho není.

Bára se podívala s překvapením:

Jak to, že už není?

Prodala jsem byt, abych mu mohla pomoci, ale nebylo to dost.

Bára si povzdechla:

Teď rozumím. Chtěl mě jen ochránit, ne zraňovat.

Pak zavolala Eda:

Edo, pojď k nám!

Eda vstoupil:

Ano, tati?

Edo, pamatuješ, že jsem říkala, že nám otec odešel? Ve skutečnosti zemřel, když jsi ještě nebyl na světě. A tohle je tvoje babička, řekla Bára, ukazujíc na Martu.

Marta se rozplakala radostí, když se podívala na svého vnoučata.

Babičko, zamumlal Edo tiše.

Sinečku, pojď ke mně, objala ho Marta.

Bára se usmála:

Neváhejte, můžete u nás bydlet. Máme dost místa a babička se vám bude hodit.

Marta však řekla:

Ne, zůstanu v našem domě, ale ráda vás navštěvuji.

V tom zaklepal zvonek. Na prahu stál Stanislav Lavič s velkým kyticí květin.

Můžu? zeptal se.

Podal květiny Martě:

Pro vás, Marto Valeriová. Pojedeme si na procházku?

Ráda, usmála se.

Z kuchyně vykoukla Bára a Edo:

Vezmeš nás taky? zeptali se najednou.

Jestli budete slušní, odvětil Stanislav s úsměvem.

O dva měsíce později se Marta Valeriová provdala za Stanislava Laviče. Jeho pes Vít se radoval z nových členů rodiny, často si hrál s Edou, zatímco šťastná babička pekla koláče pro všechny.

**Osobní lekce:** Naučil jsem se, že i když život přináší nečekané ztráty a bolest, lidská laskavost a podpora dokážou vytvořit nové rodiny a smysl, který nám pomůže jít dál.

Rate article
Add a comment