O tom, když štěstí není: urážel mě, a já to snášela kvůli dětem
Život v kleci, ze které není úniku
Dlouhá léta jsem nosila tuto bolest v sobě. Myslela jsem si, že můj příběh není tak důležitý, že jsou lidé, kterým je hůř. Ale dnes chci konečně říct nahlas – jsem nešťastná. A byla jsem nešťastná celý svůj život.
Před třiceti lety jsem se provdala za Vojtu. Nebylo to z lásky, ale protože to bylo “správné”. Rodiče říkali, že je spolehlivý, že s ním nezkrachuji. Poslechla jsem je.
A připadalo mi, že láska není nejdůležitější. Důležitější je stabilita.
Jak jsem se mýlila.
Ponížení, která se stala samozřejmostí
Už v mládí se Vojta nestyděl mě ponižovat před ostatními.
– Ani vejce neuvaří! – říkal přátelům u stolu a ti se smáli.
– V posteli je jako kus dřeva, – vtipkoval v společnosti, aniž by si všiml, že sedím vedle, sklopila jsem oči studem.
Mlčela jsem. Snášela jsem to.
Snažila jsem se mu dokázat, že zasloužím lásku. Připravovala jsem večeře, snažila se být něžná a starostlivá. Ale pokaždé jsem za to dostala jen chlad a pohrdání.
Pak se narodily děti.
A řekla jsem si: kvůli nim to vydržím.
Život pod jednou střechou, ale v různých světech
Když synové vyrostli a odešli, Vojta se ani nesnažil skrýt, že už mě nepotřebuje.
Přistavěl k domu vlastní pokoj, kde teď žil sám. Sousedé a známí si mysleli, že máme ideální rodinu – vždyť navenek se nic nezměnilo. Žili jsme v jednom domě, jedli v jedné kuchyni.
Ale nikdo nevěděl, že i lednici máme rozdělenou.
Na svých kontejnerech měl velkými písmeny napsáno „V.V.“, aby se zabránilo tomu, že bych se dotkla jeho věcí.
Jedla jsem to, co jsem si mohla dovolit – jednoduchou kaši, brambory, občas fazolovou polévku.
Do kuchyně jsem mohla jen tehdy, když tam nebyl. Bylo to jeho „království“, jeho teritorium. Ráno a odpoledne jsem měla jíst ve své místnosti, a pokud jsem se omylem objevila vedle něj, setkala jsem se s jeho podrážděným pohledem.
Sedl si ke stolu, před sebe si rozložil drahé uzeniny, sýr, láhev slivovice a demonstrativně začal večeřet, aniž by mi nabídl kousek.
Cítila jsem se v tomto domě jako duch.
Lhostejnost, naplněná nenávistí
Někdy jsme šli společně do obchodu. A každý koupil jen to, co si chtěl sníst sám.
Dělili jsme se o účet za vodu, elektřinu a telefon – do haléře.
Pro ostatní jsme však byli stále “párem”. Ani děti, které nás teď navštěvovaly zřídka, netušily, jak špatně to mezi námi je.
A já to všechno snášela.
Snášela jeho těžký pohled, jeho pohrdání, jeho chladné mlčení.
Ale nejhorší byly jeho víkendy.
Tyto dny se dům měnil na bojiště.
„Jsi nikdo a nic“
Po domě chodil, jako by mu patřil každý kout. Pokud jsem něco náhodou nechala na jeho straně stolu – začal křik.
Mohl celý den brblat, a pak vybuchnout kvůli maličkosti.
– Jsi kráva! – křikl mi do tváře.
– Jsi jednoduchá a tupá jako kámen na cestě!
Dlouho jsem to vydržela. Dlouhá léta jsem prostě zatínala pěsti a mlčela.
Ale jednou se ve mně něco zlomilo.
Znovu začal nadávat. Už si nepamatuji kvůli čemu.
Seděla jsem naproti němu, pozorovala, jak křičí, jeho tvář nalitá zlostí.
V tu chvíli jsem chtěla chytit vázu a hodit mu ji do hlavy. Chtěla jsem, aby aspoň na vteřinu pocítil tu bolest, kterou jsem cítila celé ty roky.
Ale neudělala jsem to.
Prostě jsem vstala a odešla do svého pokoje.
Nekřičela jsem nazpět. Neplakala jsem.
Protože jsem věděla: ten člověk pro mě už nic není.
Bojím se, ale ještě víc se bojím takhle dál žít
Stále jsem tady. Stále pod jednou střechou s tímhle člověkem.
Nevím, jestli budu mít někdy dost síly odejít.
Bojím se.
Ale ještě víc se bojím toho, že zemřu v tomto domě, aniž bych kdy poznala, co je to opravdové štěstí.
Modlím se jen za jedno – aby moji synové nikdy neopakovali můj osud. Aby žili s těmi, kdo je milují, kdo si jich váží, kdo je respektují.
A já…
A já zatím prostě existuji.







