— Jano Vasilová, musí dívka dál studovat. Takové bystré mysli jsou vzácné. Má zvláštní dar pro jazyky i literaturu. Kdybyste jen viděli její díla!

Happy News

Anno Vavřínová, dívku je třeba dál posílat do školy. Takovéby střechou osvícené hlavy jsou zřídka. Má zvláštní talent na jazyky i literaturu kdybychom jen mohli číst její spisy!

Můj dcera měla tři roky, když jsem ji pod starým kamenným mostem u řeky Vltavy našla v blátě. Vychovala jsem ji jako vlastní, ačkoliv se lidé šeptali za zády. Dnes je učitelkou v městečku Křtiny, a já stále žiji v malé chalupě, přehlížím vzpomínky jako drahocenné perly.

Když se ozve skřípání podlahy, znovu si připomínám, že by se mělo něco opravit, ale ruce mi nestačejí. usedám k stole, vytahuji starý deník. Listy jsou žluté jako podzimní listí, ale černé inkousty stále zachycují mé myšlenky. Za oknem fouká vítr, bříza klepe větví, jako by chtěla do domu.

Proč jsi se rozrušila? říkám si. Počkáme chvíli, přijde jaro.

Mluvit se stromem je samozřejmě lehkomyslné, ale když žiju sama, vše kolem nabývá života. Po strašných letech jsem zůstala vdovou můj manžel Václav zahynul. Jeho poslední dopis stále uchovávám, žlutý od času, otřásnutý v rozích četla jsem ho nespočetkrát. Psával, že se brzy vrátí, že mě miluje a že budeme šťastní O týden později jsem se dozvěděla pravdu.

Děti mi Bůh nesloužil, možná i k lepšímu v tehdejších časech uživatelství bylo těžké. Šéf zemědělské družstva, Josef Novák, mi utěšoval:

Nesměj se, Anno. Ještě jsi mladá, jednou se provdáš.

Nebudu se znovu vdávat, odpověděla jsem pevně. Jednou jsem milovala, stačilo.

Ve družstvu jsem pracovala od úsvitu až po soumrak. Brigádník Petr Kovář občas křičel:

Anno Vavřínová, jdi domů, je pozdě!

Stihnu, odpovídám, dokud jsou ruce v práci, duše nezestárne.

Můj majetek byl malý koza Míša, tvrdohlavá jako já. Pět slepic budily mě ráno lépe než kohout. Sousedka Klára často žertovala:

Ty snad nejsi kachna? Proč tvé slepice křičí dřív než kohouti?

Zahrada se rozprostírala brambory, mrkev, řepa. Všechno z půdy. Na podzim jsem připravila nakládané okurky, rajčata, houby. Zima, když otevřu sklenici, je to jako by se léto vrátilo domů.

Ten den si pamatuji jako včerejší. Březen byl chladný a mokrý. Ráno mrholilo, večer zamrzlo. Šla jsem do lesa pro dříví kamna potřebovala nasypat. Po zimních bouřích leželo spousta padajících klád, tak jsem nashromážďila hromadu a šla domů po starém mostě, kde jsem zaslechla pláč. Zpočátku jsem myslela, že je to jen vítr, ale zvuk byl jasně lidský, dětsky chraplavý.

Sklonila jsem se pod most a uviděla malou dívku, celou v blátě, mokré šatky roztrhané, oči vystrašené. Když mě spatřila, zmlkla, jen se třásla jako listí na topolíku.

Kdo jsi, malá? zeptala jsem se tiše, aby ji nevyplašila ještě víc.

Mlčela, jen mrkála. Rty modré od zimy, ruce červené, otoklé.

Zmrzla úplně, mumlala jsem si pro sebe. Pojď, dovedu tě domů, zahřejeme se.

Vzala jsem ji do náruče lehká jako pírko. Zabalila jsem do své šátky, přitiskla k prsu. A přemýšlela jsem, jaká matka opustila dítě pod mostem? To se mi nedalo dovědět.

Kmenová dříví už nebyla potřeba, šla jsem dál. Dívka po celou cestu mlčela, jen sevřela mé zahřáté rameno zimníma prsty.

Když jsem ji donesla, sousedé se rychle rozběhli:

Bože, Anno, odkud jsi to vzala?

Pod mostem jsem ji našla, odpověděla jsem. Vypadala jako opuštěná.

Ach, jaká smůla zakřičela Klára. Co s ní uděláš?

Co jiného, než ji ponechám u sebe.

Jsi blázen, Anno? přistoupila stařena Marta. Kam s ní jdeš? Čím ji nakrmit budeš?

Co mi Bůh dá, to přezkuřím, řekla jsem.

Nejprve rozpalila jsem kamna na plnou pecku, začala ohřívat vodu. Dívka byla bledá, hubená, žebra vyčnívala. V teplé vodě ji opláchla, zabalila do svého starého svetru v chalupě žádné jiné dětské oblečení nebylo.

Chceš něco jíst? zeptala jsem se.

Pokývala se nesměle. Nalila jsem jí včerejší boršč, přestřihla chléb. Jedla chamtivě, ale opatrně byla to očividně dům, ne pouliční děvčátko.

Jak se jmenuješ?

Mlčela. Buď se bála, nebo neuměla mluvit.

Uložila jsem ji do svého lůžka a sama jsem se posadila na stoličku. V noci jsem se několikrát probudila, abych zkontrolovala, jak spí. Spala sevřená v klubíčko, snila a tiše chraplavě vzlykala.

Ráno jsem šla na obecní radu, nahlásit nález. Předseda, Ivan Stejskal, zamával rukama:

Neexistuje žádná zpráva o pohřešované děteti. Možná to někdo z města odhodil

Co dál?

Zákon říká, že dítě má skončit v dětském domově. Zavolám dnes na okres.

Srdce mi ztuhlo:

Počkejte, pane Stejskale. Dejte mi čas snad se rodiče ozvou. A mezitím ji nechám u sebe.

Anno Vavřínová, dobře promyslete

Nemám co přemýšlet. Uznala jsem to.

Pojmenovala jsem ji Marie na počest své matky. Doufala jsem, že se rodiče objeví, ale nikdo nepřišel. Naštěstí jsem se s ní srdcem spojila.

Nejprve bylo těžké nemluvila, jen prohlížela místnosti očima, jako by něco hledala. V noci křičela, třásla se. Hladila jsem ji, hladila po hlavě:

Nic se neboj, děťátko, všechno bude v pořádku.

Z starých šatů jsem ji ušila oděv, obarvil jsem jej do modra, zeleně, červena. Není to nic velkého, ale radostné. Klára, když to viděla, rozplakala se:

Anno, máš zlaté ruce! Myslela jsem, že umíš jen s lopatou zacházet.

Život učí být i švadlenou i chůvou, odpověděla jsem radostně.

Ne všichni v vesnici však chválili. Stařena Marta, když nás viděla, křičela:

To není dobré, Anno. Přinést si pod střechu cizí dítě přivoláš neštěstí. Možná matka byla bezcitná, odhodila ji. Jablko od jabloně

Mlč, Marto! přerušila jsem ji. Nesoudíš cizí hříchy. Ta dívka je teď má, a to je vše.

I šéf družstva byl zpočátku pochybovačný:

Přemýšlej, Anno Vavřínová, radši ji pošli do dětského domova. Nakrmí ji, obléknou.

Kdo ji bude milovat? zeptala jsem se. V domově je jen sirotci.

Muž přikývl, ale pak začal pomáhat přinesl mléko, obilí.

Marie pomalu otvírala ústa. Nejprve slova, pak věty. Pamatuji si, jak se poprvé zasmála tehdy jsem skákala z židle, když visela závěs. Seděla jsem na podlaze, sténala, a ona se rozesmála tak jasně, jak zvonek. I já se smála, a bolest v těle ustoupila.

Na zahradě se snažila pomáhat. Dala jsem jí malý hrášek, chodila po špičkách, napodobovala mě. Spíš jen vyhrabovala plevele než je vytrhávala, ale ne kárala jsem ji těšila jsem se, že se v ní probouzí život.

Pak však přišla nemoc Marie onemocněla horečkou. Ležela červená, bloudila. Šla jsem k našemu lékaři, doktorovi Samuelu Horákovi:

Bože, pomoz!

On jen máchal rukama:

Jaké léky, Anno? Mám jen tři tablety aspirinu pro celé družstvo. Počkej, snad za týden něco přijde.

Za týden? křičela jsem. Možná do zítřka nepřežije!

Běžela jsem devět kilometrů po bahně do okresního nemocnice. Boty se rozpadaly, nohy v puchýřcích, ale dorazila jsem. Mladý lékař, Oskar Dvořák, podíval se na mou špinavou tvář:

Počkejte tady.

Přinesl léky, vysvětlil, jak je podávat:

Peníze nepotřebujete, řekl, jen přineste dívku domů.

Tři dny jsem neodcházela od její postele. Šeptala jsem modlitby, měnila obvazy. Čtvrtý den horečka ustoupila, otevřela oči a tiše řekla:

Mami, chtěla bych pít.

Mami poprvé mi to řekla. Rozplakala jsem se radostí, únavou, vším najednou. 

Mami, co je? Bolí tě?

Ne, řekla, jen radost.

Po onemocnění se změnila byla laskavá, hovorná. Později šla do školy, učitelka ji chválila:

Talentovaná dívka, všechno rychle vstřebává!

Vesničané už nešeptali za zády. Dokonce stařena Marta změkla, přinesla koláče. Oblíbila si Marii po tom, co jí pomohla roztavit kamna v mrazivém zimním večeru. Marta tehdy trpěla radikulitidou a neměla dřevo. Marie přišla:

Mami, pojďme k Martě, je jí samotno.

Staly se přáteli stařena i moje dívka. Marta jí vyprávěla pohádky, učila pletovat, a už nikdy neřekla nic o tom zvláštním činu.

Čas běžel. Marii bylo devět, když poprvé mluvila o mostě. Seděly jsme večer; já opravovala ponožky, ona houpala svou látkovou panenku, kterou sama ušila.

Mami, vzpomínáš, jak jsi mě našla?

Srdce mi poskočilo, ale neukázala jsem:

Pamatuju si, děťátko.

Já si taky něco pamatuju. Bylo chladno a strašně. Nějaká žena plakala, pak odešla.

Moje ruce se třásly, a ona pokračovala:

Nevidím její tvář, jen modrou šátku. A pořád opakovala: Odpusť mi, odpusť

Marie

Nemysli si, mami, že jsem smutná. Jen občas vzpomínám. A víš co? usmála se. Jsem ráda, že jsi mě tehdy našla.

Objala jsem ji pevně, a v krku mi sevřela hromada otázek. Kdo byla ta žena v modré šátku? Proč zanechala dítě pod mostem? Možná hladuvala, možná manžel pil Všechno se může stát. Ne já soudení.

Ten večer jsem dlouho nespala. Přemýšlela jsem, jak se osud otáčí. Žila jsem sama, vše se zdálo být beznadějné, ale osud mě připravil, aby mohla přijmout a zahřát opuštěné dítě.

Od té noci se Marie často ptala na své dětství. Nevyslýchala jsem nic, jen se snažila odpovědět tak, aby neublížila:

Víš, někdy lidé skončí v situacích, kde nemají výběr. Možná tvoje matka trpěla a rozhodla se tak.

Udělala bys to taky?

Nikdy, řekla jsem pevně. Jsi mé štěstí, má radostA tak, když dnes slunce zapadá za Šumavu, vím, že láska nalezená pod starým mostem nás provází po celý život.

Rate article
Add a comment