S Filipem jsme se poprvé setkali, když mi bylo 17 let. On byl o pět let starší než já. On byl kluk z města a já jsem dojížděl do školy z, venkova. To nijak neovlivnilo naši komunikaci. Ze začátku jsme byli blízcí přátelé a pak jsme spolu začali chodit. O rok později se nám narodilo společné dítě.
Musela jsem se přestěhovat zpátky domů, protože mi nebylo dovoleno žít se synem na internátě. Filip nechtěl pracovat ani řešit problém s bydlením – vyhovovalo mu to tak, jak to bylo. Všichni příbuzní i vesničané mě samozřejmě odsoudili. Ale já jsem přece neudělala nic špatného!
Věděla jsem, že se nemohu vzdát, protože jsem měla malé dítě. Věnovala jsem mu každou minutu svého času. Když povyrostl, vrátila jsem se do školy. V té době nebyl nikdo, kdo by mi pomohl. Rodiče mi dovolili zůstat s nimi doma, ale na životě vnoučete se nepodíleli. Musela jsem si vyzkoušet roli svobodné matky.
Zpočátku mi Filip volal a ptal se, jak se nám daří, a pak zmizel. Našel si jinou dívku, myslel si, že je mladý a volný. Ano, dítě žilo se mnou. Vyla jsem bolestí. Nespala jsem, nejedla jsem. Někdy jsem nechtěla žít, ale ani mě nenapadlo se dítěte vzdát. On byl smyslem mého života.
Byla jsem psychicky na dně, ale věděla jsem, že musím být trpělivá a že to jednou bude snazší.
A teď je mi čtyřicet let.
Můj syn je dospělý. Sloužil v armádě, získal vysokoškolské vzdělání, oženil se. Vychoval jsem z něj opravdového muže, milého a přátelského. Teď mám dvě vnučky. Snažím se dětem pomáhat, často beru děvčata k sobě domů a aktivně s nimi trávím čas.
A víte, jsem naprosto šťastný člověk. Všechny bolesti a těžkosti jsou už za mnou. Rozhodl jsem se oslavovat s malou rodinnou skupinou. Jakmile jsme usedli ke štědrovečernímu stolu, zazvonil zvonek.
Otevřel jsem dveře a v nich stál Filip. Stál tam s dárkem a květinami. Nezačala jsem si s ním nic, jen jsem ho pozvala ke stolu.
– Abychom se navzájem poznali. Tohle je dědeček Filip! – Představila jsem ho rodině.
Syn se na mě tázavě podíval a pak otce objal. Byli si velmi podobní, takže nepochyboval, že Filip je jeho táta.
Skvěle jsme se bavili a oslavovali. Nebyla tam žádná zášť ani obviňování. Můj syn a jeho otec si v soukromí o něčem povídali, ale já jsem se do jejich rozhovoru nevměšoval. Vyvodil jsem z toho jeden závěr: můj syn je jako já, dokáže odpouštět a chápat lidi.
Filip navrhl, abychom se znovu sešli bez dětí. Nesouhlasila jsem. Můj syn by měl mít otce, ale už nikdy nebude mým společníkem. V mém srdci už pro něj není místo.







