Pane, prosím vezměte mou sestřičku. Je úplně hladová
Ten tichý, zoufalý hlas, který se proboulil skrze ruch ulice, zastavil mě v tom okamžiku. Honil jsem se ne, spíše letěl, jako by mě za ním stíhal neviditelný nepřítel. Čas tlačil: miliony korun visely na jednom rozhodnutí, které mělo být přijato dnes na poradě. Po tom, co jsem přišel o Ritu mou manželku, mou světelnou oporu se práce stala jediným smyslem mého života.
Ale ten hlas
Otočil jsem se.
Před mýma očima stál chlapec kolem sedmi let. Štíhlý, vyčerpaný, s rozplývajícíma se očima. V ruce držel drobný obal, ze kterého vyčnívala hlavička malého miminka. Děvčátko, zabalené do staré, otřené deky, tiše vzlykalo, a chlapec ho přitulil k sobě, jako kdyby byl jediným jeho ochráncem v tomto lhostejném světě.
Zamířil jsem váhavě. Věděl jsem, že nemohu ztrácet čas, musím jít dál. Přesto něco v pohledu toho dítěte nebo v prostém prosím zasáhlo hlubokou část mé duše.
Kde je maminka? zeptal jsem se tiše, posadil se vedle dítěte.
Slíbila, že se vrátí ale už dva dny není. Čekám tady, snad přijde, zachvěla se chlapcova hlas a ruka.
Jmenoval se Matěj. Malé dítě Věra. Byli úplně sami. Žádné vzkazy, žádná vysvětlení jen naděje, na kterou se sedmiletý chlapec držel jako potápějící se po slámě.
Navrhl jsem koupit jídlo, zavolat policii, ozvat se sociálním službám. Ale při slově policie Matěj zatřásl a zašeptal s bolestí:
Prosím, neberte nás. Vezmou Věru
A v tu chvíli jsem pochopil, že už nemohu odejít.
V nejbližší kavárně Matěj jedl chamtivě, a já opatrně podával Věře směs koupenou v lékárně po rohu. V tom se probouzelo něco dávno zapomenutého to, co leželo pod chladným pancířem mého srdce.
Zavolal jsem asistenta:
Zrušte všechny schůzky. Dnes i zítra.
Po chvíli přijeli policisté Novák a Horáková. Běžné otázky, standardní postupy. Matěj sevřel mou ruku s úzkostí:
Nenecháte nás do útulku, že?
Sám jsem si nečekal, že řeknu:
Nenechám. Slibuji.
V policejní místnosti se rozběhly formality. K případu se přidala paní Lada Svobodová stará známá a zkušená sociální pracovnice. Díky ní vše proběhlo rychle dočasná opatrovnictví.
Jen do té doby, než najdou maminku, opakoval jsem si spíše pro sebe. Jen na čas.
Odvezl jsem děti domů. V autě bylo ticho jako na hřbitově. Matěj pevně držel sestru, nepřikládal otázky, jen jí šeptal něco jemného, uklidňujícího, rodinného.
Moje byt v Praze je přivítal prostornými místnostmi, měkkými koberci a panoramatickými okny s výhledem na celé město. Pro Matěje to byla jako pohádka v jeho životě nikdy nebyla tolik tepla a útulnosti.
Já sám jsem byl ztracený. Nechápu nic v dětské výživě, plenách a denním režimu. Šel jsem po plenách, zapomínal, kdy krmit, kdy usínat.
Ale Matěj byl při mně. Tichý, pozorný, napjatý. Přihlížel mi jako cizímu člověku, který může kdykoliv zmizet. Přitom pomáhal opatrně houpející sestru, zpívající ukolébavky, něžně ji ukládající ke spánku, jak to umí jen ti, kteří to dělali stovkykrát.
Jednoho večera Věra nemohla usnout. Křičela, točila se v postýlce, nedokázala najít místo. Pak přišel Matěj, jemně ji vzal na náruč a tiše začal zpívat. Po pár minutách už spala klidně.
Máš to úžasně v rukou, jak ji uklidníš, řekl jsem, sledujíc to s teplem v srdci.
Naučil jsem se to, odpověděl chlapec prostě. Žádná výčitka, žádná stížnost jen fakt života.
V tom zazvonil telefon. Volala Lada Svobodová.
Našli jsme jejich maminku. Je naživu, ale momentálně prochází rehabilitací drogová závislost, těžký stav. Když dokončí léčbu a dokáže se o děti postarat, vrátí se k nim. Jinak je převezme stát. Nebo ty.
Zamrzl jsem. Něco se vnitřně sevřelo.
Můžeš oficiálně převzít opatrovnictví. Nebo je dokonce adoptovat, pokud to opravdu chceš.
Nebyl jsem si jistý, že jsem připraven být otcem. Věděl jsem jen jedno: nechci je ztratit.
Ten večer Matěj seděl v rohu obýváku a opatrně kreslil tužkou.
Co s námi bude dál? zeptal se, aniž by sundal oči od papíru. V jeho hlase se mísily strach, bolest, naděje a obavy, že budou zase opuštěni.
Nevím, odpověděl jsem upřímně, posadil se vedle něj. Ale udělám vše, co je v mých silách, abyste byli v bezpečí.
Matěj chvíli mlčel.
Znovu nás vezmou? Vezmou tě ze mě, z tohoto domu?
Objal jsem ho pevně, bez slov. Chtěl jsem svými silnými náručemi říct: už nejsi sám. Už nikdy.
Nenechám vás. Slibuji. Navždy.
V tu chvíli jsem pochopil: ty děti už nejsou náhodou. Staly se částí mě samotného.
Ráno jsem zavolal Ladu Svobodovou:
Chci se stát jejich oficiálním opatrovníkem. Plnohodnotně.
Proces nebyl jednoduchý: kontroly, rozhovory, domácí návštěvy, nekonečné otázky. Ale šel jsem dál, protože jsem teď měl skutečný cíl. Dvě jména: Matěj a Věra.
Když se dočasná opatrovnictví změnila v trvalou, rozhodl jsem se přestěhovat. Koupil jsem dům na předměstí, se zahradou, prostorem, ranním zpěvem ptáků a vůní trávy po dešti.
Matěj rozkvétal před očima. Smál se, stavěl pevnosti z polštářů, čítal nahlas, přinášel kresby a hrdě je věšil na lednici. Žil opravdu, svobodně, bez strachu.
Jednoho večera, když jsem ukládal chlapce ke spánku, přikryl jsem ho dekou a jemně hladil po vlasech. Matěj se na mě podíval shora dolů a tiše řekl:
Dobrou noc, tati.
Cítil jsem v sobě hluboké teplo, oči mi zalily slzy.
Dobrou noc, synku.
Na jaře proběhla oficiální adopce. Soudcův podpis potvrdil status formálně, ale v mém srdci už bylo rozhodnutí učiněno dávno.
První slovo Věry Tati! měnilo vše, bylo dražší než jakýkoli obchodní úspěch.
Matěj si našel kamarády, přihlásil se do fotbalové sekce, občas přicházel domů s hlučnou partou. A já se učil vázat copánky, připravovat snídaně, poslouchat, smát se a znovu cítit, že žiju.
Nikdy jsem neplánoval být otcem. Nehledal jsem to. Teď si nedokážu představit život bez nich.
Bylo to těžké. Bylo to nečekané.
Ale stalo se tím nejkrásnějším, co se mi kdy v životě přihodilo.







