10.října2023
Mami, už jsem za dveřmi. Dvacet minut, ne víc říkám si, zatímco se snažím nasměrovat úsměv, ale rty se chvějí.
Jen ne dlouho, leží na boku Vendula, sevřená do peřiny, doktor řekl, že večer dostane kapesní infuzi.
Pokýval jsem hlavou, přehodil bundu přes rameno a vyšel. Venku byl mokro a foukal chladný vítr. Říjen v Praze nikdy nešetří chodce kapky, vítr, kaluže, které zrcadlí podstatu české podzimní melancholie: nízká obloha, tiché tváře, vše čeká na konec.
Šel jsem k autobusové zastávce s pocitem, že ztrácím čas. Ne ke kyvadlu k životu, ke všemu, co se valí kolem.
Před třemi týdny lékaři řekli, že má moje matka poslední fázi. Pak jsem nezaplakal. Sedl jsem si na lavičku před morgem z nějakého důvodu se tam mé nohy ocitly a čekal až se setmí.
No co, chystáš se odjet? zeptal se spolubydlící, starý muž s podivně tenkým krkem a očima plnými stálého očekávání.
Čekám na syna, usmála se Vendula, slíbil, že přijde večer.
Přijde často?
Každý den. Jen si pořád říkám možná ho držím zbytečně? On má přece svůj život.
Stařec zakouřil a tiše dodal:
Nejsi ty, kdo ho drží, ale on sám se nechtě uvolní. Dokud se nepustí, nepůjdeš dál.
Vendula se odvrátila k oknu. Za sklem pršelo. Divné kdysi milovala déšť. V mládí se zdál romantický: sedět v kuchyni s horkým čajem a poslouchat, jak kapky bubnují na parapetu. Teď jen bránil výhledu.
Vrátil jsem se do starého parku u Vyšehradu, kde jsem s maminkou v dětství sjížděl na saních. U třetí břízy od vchodu mi kdysi řekla:
Víš, synku, nezáleží na tom, co děláš. Hlavní je, aby po tobě někdo usmál. Alespoň jeden člověk.
Tehdy jsem to nepochopil. Dnes chápu až příliš dobře.
Telefon vibroval: Mami: Nespěchej, všechno bude dobré. Automaticky jsem se usmál poslední dobou často píše nespěchej, asi aby mě nechtěla rozrušovat.
V oddělení nastalo ticho. Stařec spal, sestřička odešla. Vendula ležela, hleděla do stropu, a najednou uslyšela… hudbu. Z dálky, z koridoru, zazněla stará píseň KarelGott: Podzimní déšť. Usmála se. Bože, co to zase pomyslela si a zavřela oči.
A najednou někdo se posadil vedle ní. Tichý jako vítr.
Neboj se, zazněl hlas, všechno už je.
Neotevřela oči, jen si povzdechla a zašeptala:
Jen ať nepláče.
Čtyřicet minut poté jsem dorazil. Lékaři už byli pryč, sestřička stála u dveří se zarudlýma očima. Pochopil jsem bez slov.
Mohu? zeptal jsem se tiše.
Ano, přikývla, jen na chvilku.
Posadil jsem se vedle ní. Mamka ležela klidně, jako by se lehce usmívala. Na nočním stolku blikalo telefonní okénko neodeslaná zpráva:
Petr, nečekej zázrak. Staň se jím sám.
Díval jsem se na obrazovku, dokud to nezačalo bolet. Pak jsem si všiml: na okně, kde kapky splynuly v tenké linky, se vytvořilo malé srdíčko jako by někdo nakreslil prstem zevnitř. Usmál jsem se poprvé po mnoha dnech.
Uplynul rok. Stál jsem před vstupem do dětského onkologie s termoskou kávy a košíkem ovoce.
Jste dobrovolník? zeptala se ochrankyňka.
Ano, usmál jsem se, jen chci, aby někdo usmál.
A když ke mně v chodbě přiběhl holčička s plešatou hlavou a vykřikla: Tati, koukej, už se uzdravuju!, pochopil jsem zázraky se skutečně dějí.
Z této zkušenosti jsem si odnesl jedno: štěstí není jen o tom, co dostaneme, ale hlavně o tom, co dokážeme rozsvítit v očích druhých. Každý z nás může být tím jiskřivým plamenem, který přináší úsměv v podzimním dešti.







