Mami, jen chvilku. Dvacet minut, nejdéle, stál Jan Novák v prahu pokoje, snažil se usmát, ale rty se tištily.
Nezdržuj se moc, ležela Libuše na boku, sevřená do přikrývky, doktor řekl, že k večeru bude kapesník.
Jan přikývl, svlékl bundu na rameno a vyšel. Ven bylo mokro a větrno. Říjen v Praze nikdy nešetřil chodce déšť, vítr, louže, jako by odrážely podstatu české podzimní nálady: nízká obloha, tichá lidé, vše čeká na konec.
Krátce před autobusovou zastávkou cítil, že mu čas utíká. Ne před autobusem, ale před životem, před tím, co míjí.
Před třemi týdny mu lékaři řekli, že matka je v posledním stádiu. Pak neproplakal. Sedl si na lavičku u hřbitova proč jen sem? a zůstal až do soumraku.
Tak pojedeš pryč? zeptal se soused z pokoje, starší muž s úzkým krkem a očima, v nichž se zrcadlil věčný ček.
Čekám na svého syna, usmála se Libuše, slíbil, že přijde večer.
Přijde často? zeptal se.
Každý den. Jen si často říkám možná ho držím zbytečně? On má přece vlastní život.
Stařec zakřičel a tiše řekl:
Nejsi ty, kdo ho drží, ale on sám se nechtěl pustit. Dokud se nepustí, nepůjdeš dál.
Libuše se obrátila k oknu. Za sklem stále padal déšť. Divně, kdysi ho milovala. V mládí se zdálo romantické: sedět v kuchyni s horkým čajem a poslouchat kapky, jak bouchají na parapet. Teď jen bránily výhledu.
Jan vstoupil do starého parku, kde s matkou v dětství sjížděli sáňky. U třetí břízy od vstupu mu kdysi řekla:
Víš, synku, nezáleží na tom, čím se budeš zabývat. Hlavní je, aby po tobě někoho něco rozesmálo. Alespoň jednoho člověka.
Tehdy tomu nerozuměl. Nyní tomu rozuměl příliš dobře.
Telefon vibroval: Mami: Nestresuj se, jsem v pohodě.
Automaticky se usmál poslední dobou často psala nestresuj se, snad aby se nepřeháněl.
V pokoji nastalo ticho. Stařec spal, sestra odešla. Libuše ležela a dívala se do stropu, když najednou uslyšela hudbu. Z dálky, z chodby, se ozýval starý český hit Karla Gotta Podzimní déšť.
Usmála se. Pane Bože, i tady, pomyslela si a zavřela oči.
A najednou někdo si sedl vedle ní. Tichý jako vítr.
Neboj se, řekl hlas, všechno už je.
Neotevřela oči, jen vzdychla a zašeptala:
Jen ať nepláče.
Jan dorazil za čtyřicet minut. Lékaři už opustili pokoj, sestra stála ve dveřích s červenýma očima. Pochopil to bez slov.
Můžu? zeptal se tiše.
Ano, přikývla sestra, jen na chvilku.
Posadil se vedle. Matka ležela klidně, jako by se mírně usmála. Na noční stolek ležel telefon, jeho obrazovka blikala neodeslaná zpráva:
Jan, nečekej zázrak. Staň se jím sám.
Díval se na ní, až ho to bolelo. Pak si všiml: na okně, kde kapky řekly tenké čáry, se vytvořilo malé srdíčko, jako by někdo nakreslil prstem zevnitř.
Usmál se poprvé po dlouhých dnech.
Uplynul rok. Jan stál před vchodem dětského onkologie s termosem kávy a košíkem ovoce.
Jste dobrovolník? zeptala se ochrankyňka.
Ano, usmál se, jen chci, aby se někdo usmál.
A když k němu v chodbě přiběhl holčičký chlapec s holou hlavou a vykřikl: Strýčku, koukej, uzdravuju se!, Jan poznal zázraky skutečně existují.
Někdy však přicházejí skrze nás samotné. Připomeňme si, že pravé štěstí spočívá v tom, když po našem odchodu zůstane na světě alespoň jeden úsměv.







