13.května2026
Kola vlaku duněly jako stálý metronóm mé dlouho vysněné dovolené. Tři měsíce jsem šetřila na ten výlet, tři měsíce jsem snila o moři, o slané pěnici na kůži a o západech slunce, které nebudou přikryté stínem pražských mrakodrapů. Kupé bylo ještě prázdné a já si užívala tu vzácnou výjimečnost být sama se svými myšlenkami a touhami.
Opatrně jsem na stolíku rozložila zásoby: domácí karbanátky zabalené ve fólii, sklenici nakládaných okurek, sendviče s šunkou, jablka, sušenky a termohrnek s černým čajem. Vše by mě mělo provázet celou cestu k moři. Představovala jsem si, jak budu pomalu obědvat, dívat se z okna na míjící krajinu, číst knihu a sát čaj z oblíbené hrnky.
Vlak zpomalil vstup k další stanici. V koridoru jsem ani nepoznala shon co by mi to mělo vadit, když přede mnou čeká Šumava a dva týdny naprostého nicnedělání?
Osud se však rozhodl nasadit vlastní korekce.
Do kupé se vhrnula rodinka: nízký táta s rozcuchanými vlasy a pivním bříškem, jeho žena robustní žena s hlasem, který by zaplnil celý vagon, a jejich syn, desetiletý chlapec, těžký jako máma. Hlasitě se usazovali, převraceli kufry a roztřásali věci všude kolem.
Konečně! vykřikla žena a svlékla se na dolní polici. Myslela jsem, že nám nohy odpadnou, když taháme ty kufry!
Co jsi chtěla, Vendy? zamumlal táta. Ty jsi přece trvala, že vezeme tolik věcí!
To nejsou věci, to jsou nezbytnosti! odpověděla Věra, zlobou v hlase.
Chlapec tiše usedl na svou polici a okamžitě začal hlasitě křupat nějakými bramborovými lupínky.
Snažila jsem se udržet vstřícnou náladu. Přeci i ostatní lidé jedou na odpočinek, mají právo na emoce. Možná se uklidní a my si spolu dobře povodíme.
Po půl hodině se moje naděje rozplynuly.
Co je to takhle chutné? nadšeně se podívala Věra na můj stůl. A my taky máme něco!
Vytáhla z tašky dvě vařené vejce a s ňadivým okurkem a hodila je na stůl vedle mých pečlivě zabalených zásob.
Na společný stůl! prohlásila triumfálně, jako by mi udělala veliký dar.
Něco ve mně se napnulo, ale doufala jsem, že to přejde.
Marně.
Muž, který se představil jako Václav, bez okolků rozbalil mé karbanátky a zakousl jeden.
Ouha, domácí!, řekl s plnou pusou. Skvěle vaříš!
Václave, dej mi taky ochutnat! natáhla ruku Věra.
Promiňte, snažila jsem se je odradit, ale to je moje jídlo. Připravila jsem ho na celou cestu.
Podívali se na mě, jako kdybych řekla něco nehorázně drzého.
Co to má být!? rozčílila se Věra. Když něco leží na stole, je to pro spolucestující! To je základní slušnost!
My také máme své jídlo, doplnil Václav a ukázal na dvě nešťastná vejce. Berte si, nebuďte stydliví!
Mezitím chlapec špinavou rukou strčil do mé sklenky s okurkami.
Chutná!, zavrčel a žvýkal.
Šla jsem po vlně rozhořčení a bezmocnosti, když tito lidé drsným způsobem požívali mé jídlo, přikrývajíce to nesmyslnými pravidly vlakové etikety. A co je horší, dělali to s výrazem, že já jim musím poděkovat za čest.
Poslouchejte, snažila jsem se mluvit pevně, ničemu jsem nechtěla podávat. To je moje jídlo a počítala jsem, že mi vydrží na celou cestu.
Tak to už ne!, odvrátila Věra a naložila si na chléb mou domácí karbanátku. Nešetřete! Vidíte, u nás kočka už praskla, když si nechtě, že? Nechceme, abyste jedli jen naše produkty!
Václav mezitím dopíjal mé sendviče, zatímco chlapec demonstrativně olizoval prsty a vylézal poslední okurky ze sklenky.
Jichová chamtivost a drzost mi udělala v krku horký kašel. Ne proto, že jsem litovala jídla, ale z čisté bezmoci tváří se proti lidské bezúhonné drsnosti a hrubosti.
Poslouchejte, znovu jsem se snažila, já jsem nechtěla nikoho občerstvit. To je moje jídlo, počítala jsem, že mi vydrží až do cíle.
Už vám to stačilo! odříkala Věra a do jídla si nadržela mou karbanátku. Nebuďte skoupí! My jsme si taky přinesli jídlo, ať můžete!
Václav mezitím dojedl poslední kousek mého sendviče a chlapec si čistil prsty, jako by se chystal na další pochoutku.
Když jsem se pohrnula, vchladlo mi v krku, jako by se hromadila hnusná kletebnost. Ne tolik kvůli ztrátě jídla, ale kvůli pocitu, že jsem bezmocně přijala jejich tahle práva.
Víte co, řekla jsem, snažíc se potlačit třes ve hlase, musím jít na koridor.
Tak jděte, jděte, dovolila mi Věra, aniž by přerušila žvýkání mých zásob. My si s tím na stole ještě pořízíme.
Vyšla jsem na koridor a teprve pak si dovolila uvolnit se. Chechtala jsem se slzami ne z toho, že už nemám co jíst, ale z pocitu ponížení a bezradnosti. Stála jsem u okna, dívala se na pole, která mihotala za sklem, a nemohla jsem pochopit, jak mohou lidé být tak necitliví. Jak lze tak lehce překročit cizí hranice a pak se tvářit jako oběť skromného chudobňa?
Uvnitř se mísily dvě protichůdné emoce: hněv na ty a hněv na sebe že jsem nedokázala dát odpověď. Vždycky jsem byla jemná, vyhýbala se konfliktům, ale teď se tato slabost obrátila proti mně.
Promiňte, že vás obtěžuji, ale pláčete? zeptal se mě vysoký mladý muž se soustředěným pohledem a silnou postavou. V očích měl jen upřímné soucitu.
Všechno je v pořádku, snažila jsem se odmluvit a setřít slzy.
Není to tak, řekl tiše. Jmenuji se Aleš. A jak se jmenujete vy?
Zdenka, odpověděla jsem, překvapená, že hlas se nechvěje.
Zdenko, nebudu vám přetrvávat, ale někdy pomůže, když si problém řeknete někomu cizímu. Co se stalo?
Možná právě tato laskavost a podnětný tón neznámého muže rozbily mou obrannou zbroj. Vyprávěla jsem mu vše o dlouho očekávané dovolené, o pečlivě připravených zásobách a o dravé rodince, která snědla téměř veškeré moje jídlo a schovávala se pod falešnými pravidly.
Aleš pozorně poslouchal, občas přikývl. Když jsem dočetla, jeho tvář se ztvrdla.
Rozumím, řekl. A ve kterém kupé sedíte?
V sedmém, odpověděla jsem, aniž bych chápala, kam míří.
Počkejte tady pár minut, požádal a zamířil k mému kupé.
Zůstala jsem u okna, netušíc, co bude dál. Co s tím udělá? O čem bude mluvit s mými spolucestujícími? V duši se rozhořela výstraha a co když situaci jen zhorší?
Z kupé se ozývaly tlumené hlasy. Nejprve hlasitě mluvila Věra, pak Václav, a nakonec nastala ticho, které narušoval jen klidný, rovný hlas Aleše. Nedokázala jsem rozpoznat slova, ale tón byl vážný, téměř oficiální.
Po několika minutách Aleš vyšel z kupé. Tvář měl neotřesitelnou, ale v očích se mihlo něco jako spokojenost.
Myslím, že teď se budou chovat slušněji, řekl.
Co jste jim řekl? zeptala jsem se, dychtivá po podrobnostech.
Nic zvláštního, odpověděl úšklebkem. Jen jsem jim připomenul pravidla chování ve vlaku.
Když jsem se vrátila do kupé, scéna se změnila. Spojení se utišila, chlapec se ponořil do telefonu, a Václav s Věrou si mezi sebou šeptali, posílajíce na mě viny pohledy.
Zdenko, začal Václav, když jsem si sedla, prosím, odpusťte nám. Věděli jsme jen, že jedete sama.
Ano, nevíme, doplnila Věra. Kdybychom věděly, že jídlo bylo i pro vašeho chlapce, určitě bychom se ho nedotkli!
Mysleli jsme, že jste sama, bránil se Václav. A tak jsme se snažili být vstřícní, protože i my cestujeme s rodinou a víme, jak to je
Sledujala jsem je a nerozuměla, o čem mluví. Kde je ten chlapec? Ale viny v jejich tvářích promluvily za ně co Aleš řekl, přineslo změnu.
Na další zastávce se stalo ještě něco nečekaného. Václav a Věra vyskočili z vlaku a vrátili se s plnými pytlemi jídla teplé koláče, ovoce a dokonce láhev dobrého českého kvasu.
Tady máte, řekla Věra, nervózně pokládajíc nákupy na stůl. Jako omluvu. A i vašemu chlapci předejte pozdrav.
Uvědomili jsme si, že jsme se chovali špatně, doplnil Václav. Prosím, pohoďte se.
Snažili se tak zakrýt vinu, že mi dokonce začala trochu litovat. Zbytek dne uplynul v relativním klidu a souznění.
Večer jsem potkala Aleše v kupé. Stál u toho samého okna, kde jsme se poznali, a díval se na světla měst, která mihotala podél kolejí.
Aleši, oslovila jsem ho, srdečně vám děkuji za pomoc. Ale pořád mi není jasné co jste jim přesně řekl? Mluví dál o mém chlapci, to mi zní podivně
Aleš se usmál a úsměv změnil celý jeho výraz.
Trochu jsem si vymyslel něco o sobě, přiznal. Jsem si jistý, že vaši spolucestující nebudou riskovat kontrolu, jestli to je pravda či ne.
A co jste jim řekl?
Předstíral jsem, že jsem váš spolucestující a zmínil jsem svou profesi, řekl s mrknutím v oku. Jednoduše jsem jim vysvětlil, že krádež cizího majetku, i když jde jen o jídlo ve vlaku, je trestná a že já jako představitel policie mohu sepsat protokol ihned.
Zvedla jsem ústa v úžasu:
Vy vůbec pracujete v policii?
To vám teď neprozradím, odpověděl záhadně. Zůstane trochu záhady. Ale hlavní je výsledek, ne?
Dívala jsem se na toho neobyčejného muže, který tak jednoduše vyřešil mou potíž, a uvnitř se mi rozléhalo teplo. Ne jen vděčnost něco hloubějšího.
Jak vám mohu poděkovat? zeptala jsem se.
Poděkování není potřeba, odpověděl vážně. Stačí, když souhlasíte se mnou večeřet, až dorazíme. Vím o jedné skvělé hospodě s výhledem na moře.
Srdce mi poskočilo. Ten muž nejenže mi pomohl se zvládnutím drzých lidí, ale také mířil stejným směrem jako já. A snad i ne náhodou.
Vlak se řítí k moři, k novým možnostem, k něčemu neznámému, co na nás čeká. Už nepřemýšlím o snědeném jídle ani o hrubech. Myslím na to, že ty nejnepříjemnější situace někdy zahájí něco opravdu krásného.
Dobře, řek”Dobře,” řekla Zdenka a podívala se na Aleše s nadějí v očích.







