Muž mi uvařil kávu s vůní hořkých mandlí. Vyměnila jsem šálky s tchyní. A po 20 minutáchPo dvaceti minutách se v kuchyni rozhostil výbuch smíchu, když jsem si uvědomila, že místo kávových šálků jsme si jen vyměnily lžičky.

Happy News

Ráno začalo jako každé. Venku ještě nebylo jasno, ale už byl slyšet tlumený šum Prahy, jak se město probouzí. Otevřela jsem oči, protáhla se a podívala se na muže, co spal vedle na Marka. Ležel na zádech, ruka visela z postele, tvář uvolněná jako u dítěte. V takových chvílích jsem se snažila nepřemýšlet o nedávných hádkách, o jeho podivném odstupu, o tom, že se z práce vrací pozdě a vždy jen říká: všechno v pořádku, mám toho moc. Chtěla jsem mu věřit. Chtěla jsem, aby to bylo v pohodě.

Dobré ráno, špitla jsem a lehce se dotkla jeho ramene.

Marek se poprl, otevřel oči.

Už? zamumlal a zíval. Vstala jsi brzy.

Chci kafe, usmávala jsem se. A co takhle společná snídaně?

Jasně, přikývl a vstal. Udělám to sám.

Usmála jsem se. To byla taková výjimečná ukázka péče z jeho strany. Poslední dobou se skoro neúčastnil domácích prací a já už myslela, že je jen unavený. Dnes ale vypadal jinak. Příliš pozorně. Příliš usilovně.

Šla jsem do sprchy, a když jsem se vrátila, v kuchyni už voněla čerstvě uvařená káva. Marek stál u stolu a lítal temnou tekutinu do hrnků. Do jednoho mého oblíbeného porcelánového s modrými květy nalil kávu, do druhého, poškrábaného na rukojeti (vždy ho používala má tchýně), nechal prázdný.

Udělal jsem ti speciální kafe, řekl mi a podal hrnek. Tak, jak máš ráda: s kapkou mléka a špetkou skořice.

Díky, usmála jsem se, ale najednou mi nos zachytil podivný pach. Nebyl to jen kafe. Něco ostrého, chemického s nádechem hořkého mandlí.

Zamračila jsem se.

Co to je za vůni? Z kávy?

Marek mrkl na hrnek.

Nevím. Možná nový mlýnek? Nebo mléko není čerstvé?

Znovu jsem si nasála. Hořký mandl. Ten pach jsem poznala. Když mi babička vyprávěla, že pokud cítíš hořké mandle, jde o kyanid draselný. V té době jsem tomu nevěřila, ale později jsem to četla v chemii. Kyanid má charakteristickou vůni hořkých mandlí a je smrtelný.

Srdce mi začalo bušit.

Marku, jsi si jistý, že jsi nic nezaměnil? zeptala jsem se co nejklidněji. Mám alergii na některé přísady. Není lepší, kdybych si vzala jiný hrnek?

Na okamžik ztichl. Pak se usmál.

To nic, to je jen kafe. Vypij, dokud není studené.

Pokýkla jsem, ale v tom momentě uslyšeli v chodbě kroky. Z mého pokoje vyšla tchýně Alžběta Svobodová. Byla to žena přísná, s chladným pohledem a zvykem všemu věnovat pozornost. Nikdy jsme se nechtěli. Věděla, že nejsem správná pro jejího syna, že jsem příliš prostá, že v její rodině lidé jako já nežijí.

Dobré ráno, suchě řekla a přistoupila k stole.

Mamko, dobré ráno, Marek ji políbil na tvář. Udělal jsem kafe. Tady je tvůj hrnek.

Podal jí prázdný hrnek s prasknutou rukojetí.

Kde je moje kafe? zeptala se, zamračená.

Hned naliju, odpověděl Marek a šel k konvici.

V tu chvíli udělala to, co mi zachránilo život.

Rychle vstala, vzala můj hrnek s kávou a řekla:

Počkáš.

Podívala se na mě s nenávistí.

Marek ztuhl. Oči se mu na okamžik rozšířily. Pak se podíval na mě a v tom pohledu jsem viděla něco děsivého. Ne strach, ne rozčilení. Ale zklamání.

Co tu blbneš? křikla tchýně a začala pít z mého hrnku. Nalij kafe, ne stát jako blázen.

Marek pomalu nalil kávu do prázdného hrnku.

Posadila jsem se. Srdce bušilo. Nemohla jsem odtrhnout oči od hrnku před tchýní. Ten samý, s vůní hořkého mandlí.

Na zdraví, zamumlala. Ale pít lze.

Dívala jsem se na Marka. Seděl, sklonil oči, píchal vidličkou do talíře s omeletou. Žádné slovo. Žádý pohled. Žádný úsměv.

Po deseti minutách se tchýně najednou zakřičela.

Něco není v pořádku s žaludkem zamumlala. Bolí hlavu.

Je vám špatně? zeptala jsem se, snažíce se nepřijít do paniky.

Trochu položila hrnek. Mám pocit, jako bych se dusila.

Vstala, ale hned se zachvěla. Marek ji chytil.

Mamko! Co se děje?

Ty ty podívala se na něj, oči se rozšířily. Ty chtěl mě

A spadla.

Křičela jsem. Marek se vrhl k ní, volal sanitku, třásl ji za ramena. Stála jsem jako v mlze. Všechno se dělo tak rychle. Ale jedno jsem věděla jistě: chtěl mě zabít. A ona ona se stala obětí místo mě.

Po dvaceti minutách dorazila záchranná služba. Lékaři vběhli, prohlédli Alžbětu Svobodovou. Jeden z nich nasál z hrnku.

Má otravu kyanidem draselným, řekl. Velká koncentrace. Je v komě. Šance jsou malé.

Marek stál bledý, třesoucí se.

Nemám tušení, jak se to stalo Jen jsem udělal kafe

Kde máte kávu uskladněnou? zeptal se lékař.

Ve skříni ale je nová, koupil jsem včera

Ukažte.

Šli jsme do kuchyně. Lékař otevřel balení. Nasál.

Tady žádný kyanid není. Takže někdo ho přimíchal do hrnku nebo do vody.

Policie přijela za půlhodinu. Začal výslech.

Jste poslední, kdo se dotýkal hrnku, řekl vyšetřovatel, hledíc na Marka. A naléval kávu.

Nedělal jsem nic špatného! křičel. Miluji svou matku!

A manželku? zeptal se vyšetřovatel, přejíždějíc pohledem na mě.

Zmlkla jsem.

Pak, když policie odvezla Marka na výslech, zůstala jsem sama v domě. Na kuchyni stál ten samý hrnek. Přistoupila jsem, vzala ho. Na dně byla tenká bílá vrstva. Neumyla jsem ho. Vložila jsem hrnek do pytlíku a schovala do skříně.

Tři dny poté tchýně zemřela. Lékaři řekli neslučitelná s životem. Kyanid zabil mozkové buňky během několika minut.

Na pohřbu byl Marek bledý, s oteklýma očima. Držel se, jako by nesl veškerou vinu. Já jsem v jeho očích neviděla smutek, ale úlevu.

Po pohřbu ke mně přišel.

Poslouchej, řekl, vím, co si myslíš. Ale nezabil jsem matku. Chtěl jsem zmlčel, pak zašeptal: Chtěl jsem tě zabít.

Nepřekvapilo mě to. Jen jsem přikývla.

Proč?

Protože víš všechno, odpověděl. Víš o penězích. O pojištění. O tom, že dlužím. Hraju v kasinu, prohrál jsem vše. A když bys odešla, vzala by sis polovinu bytu. Kdyby jsi zemřela, dostanu pojištění. Půl milionu korun. To by stačilo na nový start.

A matka?

Začala podezírat. četla moje zprávy. Hrozila, že ti to řekne. Chtěl jsem se zbavit tebe ale nečekal jsem, že mamka vypije kafe.

Dívala jsem se na něj. Na člověka, se kterým jsem žila pět let. Na toho, který mě miloval, kdo mi dával sny, naděje, víru.

Zabíjel bys mě, řekla jsem.

Ano, odpověděl. Zabil bych. Ale nechtěl jsem, aby mamka

Jdi, řekla jsem. Odejdi z mého domu. A nevracej se.

Šel. Zavřela jsem dveře. Zavolala jsem advokátovi. Podala žádost o rozvod. Předala jsem policii hrnek. Expertíza potvrdila: ve vláknu byl kyanid draselný. Otisky prstů jen Markovy.

Za měsíc ho zatkli. Soud trval tři týdny. Přiznal, že chtěl mě zabít, ale tvrdil, že smrt matky neplánoval. Soud to považoval za polehčující okolnost. Výrok 15 let tvrdého režimu.

Přestěhovala jsem se do jiného města. Pronajala jsem malý byt u jezera. Koupila jsem kávovar. Teď si sama připravuji kávu. Jen čistou. Bez skořice. Bez mléka. A před každým soustem pečlivě poslouchám vůni.

Protože hořký mandl není jen pach. Je varování. Hlas instinktu, který říká: Pozor, tady je smrt.

Nebojím se. Jsem jen opatrnější.

Občas v noci sním tchýni. Stojí ve dveřích, drží hrnek a dívá se na mě. Ne s nenávistí, ale s lítostí. Šeptá:

Měla jsi odejít dřív.

Probudím se v potu. Vstanu. Jdu do kuchyně, naplním sklenici vodou, vypiju. Dívám se z okna. Venku tma. Ticho.

Ale vím: někde za tím tichem jsou lidé, co se usmívají u stolu, říkají Miluju tě, ale ve skutečnosti myslí: Kdyby ses jen ztratila.

Už nevěřím v náhody. Ne v vůni kávy. Ne v lásku, která najednou zmrzne. Ne v muže, co najednou začnou ráno vařit kávu.

Žiju. Dýchám. Dívám se vpřed.

Nikdy ale nezapomenu ráno, kdy mi vůně hořkého mandlí zachránila život.

Epilog

Už uplynuly dva roky.

Otevřela jsem malou kavárnu u jezera. Jmenuju ji Mandl. Na dveřích nápis: Káva s duší. Bez hořkosti.

Hosté se ptají, proč tak nazvat.

Usměju se.

Prostě mám ráda mandle, říkám.

A přelévám jim šálek čerstvé kávy.

Bez pachů.

Bez strachu.

S nadějí.

A když mi někdo nabídne kávu, kterou neudělal já, vždy odmítnu.

Protože jednou jsem už vybrala ten šálek.

A on mi zachránil život.

Rate article
Add a comment