Když jsem s matkou mířili z tržiště domů, poprvé jsem to všiml.

Happy News

Seděl jsem pod deštníkem na starém autobusovém nástupišti v Praze, tak jak to dělají unavená nebo ztracená štěňata, ale místo toho, aby se sklonilo k zemi, seděl rovně na lavičce jako člověk, klidně, sebevědomě, pozorně. V mrazivém svitu sněhu mrkle na silnici, občas zvedl hlavu a prohlédl kolemjdoucí, jako by někoho hledal. Neštěkal, neštěkal, nepokoušel se k nikomu přiblížit jen seděl a čekal. To bylo překvapivé, téměř lidské.

Mami, podívej! chytl jsem ho za kabát. Štěně!

Bylo malé, štíhlé, s velkýma ušima, trochu nešikovné jako dospívající, který ještě nezvládl své dlouhé končetiny. Nejvíc mě ale zachytily oči unavené, ale nevyhaslé. V nich byl takový hloubavý lesk, který slovy těžko vyjádřit, ale člověk to hned ucítí.

Má matka mě jedním pohledem prověřila a unaveně povzdechla:

Nedotýkej se ho. Pravděpodobně má blechy, nemá žádné očkování. Do autobusu ho nedáme. Když odejdeme, odejde i on.

A přece přišel první autobus, pak druhý a on stále seděl. Přesouval se z jedné tlapky na druhou, občas se rozhlédl, ale nepohnul se ze svého místa. Vypadalo to, jako by čekal, jako by si vybíral někoho ze spěchu lidí. A když se podíval na mě, měl jsem pocit, že slyším: Přišel jsi pro mě, co?

Mami, prosím ještě jsem nedokázal prosit dospěle. Jen jsem se díval slzavýma očima, se sevřeným srdcem. Bude mi zima

Matka si zakousla ret, podívala se vzhůru k šedé obloze, pak zpátky na štěně a pomalu vydechla:

Dokud ho nikdo neodveze do večera, vezmeme ho domů. Ale pamatuj, to je tvá zodpovědnost. Když se otec rozzlobí, budeš to muset vysvětlit sám.

Přikývl jsem, jako by to rozhodovalo o něčím důležitějším. Vrátil jsem se k nástupišti, sundal šálu a jako by se zamotal do deky. Štěně se nepřestravilo. Jen tiše vydechlo a zapíchlo si čenich do mého kabátu.

Doma jsem jedl v tichu, rychle, tak drancovně, že to bolí. Ne z radosti, ale z zoufalství. Každý kousek, každá křupavá drobinka připomínala poslední šanci.

Pak se zhroutil na starý kabát a usnul. Jakoby už nebylo třeba dál bojovat, prchat, doufat. Jednoduše usnout.

Jak ho pojmenujeme? zeptala se má matka, když odkládala prázdný talíř.

Zamyslel jsem se. A najednou mě napadlo:

Dnes je 12. dubna.

A co?

Gagarin, odpověděl jsem.

Matka překvapeně pozvedla obočí:

Na počest vesmíru?

Na počest prvního hrdiny. On je můj první hrdina. A skutečný hrdina.

Usmála se, ale jméno zůstalo. Gagarin zůstal Gagarin.

Zpočátku to nebylo snadné. Kočka se mu zastrčila do komody a zamívala se u dveří. Velká babička hned prohlásila, že v domě už vůně psů. Otec, který byl tehdy na služební cestě, na telefonu pobublal, že má alergii, a všichni jsme se rozpadli. Poslouchal jsem vše, přikývl a nevzdal to.

Gagarin se choval téměř dokonalě. Zřídka štěkal, nevyžadoval pozornost, nežvýkal boty. Prostě byl se mnou. Vždy. Klidně. Jakoby stačilo vědět, že jsme tu.

Rostl. Uši se mu zvětšily, nohy prodloužily, tělo získalo úhlednou čtvercovou podobu, ale byl nesmírně dojemný. Když jsem se vracel ze školy, vždy čekal u dveří neskákal, neštěkal, jen se díval do mých očí, jako by se ptal: Jaký byl tvůj den?

Přesně cítil můj nářez. Když jsem byl nemocný, ležel vedle mě a nehýbal se. Když jsem plakal nad starostmi, přinesl mi míč. Jako by řekl: Nebuď smutný, hraj si se mnou. A když jsem se pohádal s někým, posadil se vedle mě a položí hlavu na mé koleno. Vždy byl tam.

Zima tehdy byla pravou zimou. Válovité sněhové vichřice, tvrdé zamrznutí, řeka za školou byla pokryta silnou ledovou krustou všichni na ní bruslili: děti i dospělí. S Gagarinem jsme tam chodili téměř každý den. Házel jsem mu sněhové koule, on je chytil, běžel a klouzal po ledu. Bylo to skvělé.

Jednoho dne jsem šel sám. Přítelkyně byla nemocná, máma se vracela z práce pozdě. Sníh padal ve velkých vločkách, všude byl bílý klid. Jen mé kroky praskaly v tvrdém sněhu.

Gagarin běžel přede mnou, kroužil se mezi keři. Přiblížil jsem se k řece. Led byl hladký, krásný, trochu prasklý ale zdál se pevný.

Udělalo jsem krok. Pak další. A najednou praskání.

Neměl jsem ani čas křičet.

Všechno se pod nohama zřítilo. Voda zaplavila. Chlad se vpíchnul do hrudi. Panika. Ruce se mi vyklouzly, nemohl jsem se nicí chytit. Led se rozpadal. Všude uvnitř jsem volal. Nevěděl jsem, co dělat, kudy ven.

A pak rvačka.

Nějaký člověk mě chytl za kabát a zatáhl.

Otočil jsem hlavu. Gagarin.

Zuby se mu zachytily do mého rukávu a s veškerou silou mě tahal. I on klouzal, šplhal, ale nenechal mě pustit. Tahal, tahal, štěkal, kňučel, ale nevzdával se.

Jak jsme se dostali ven, si nepamatuji. Viděl jsem jen led pod nohama, krvavé lokty, chvějící se tělo a vedle mě Gagarina, mokrého, třesoucího se, který mě objal celým tělem.

Lehl na mě. Jako by se bál, že mě znovu ztratí.

Pak přišla záchranka, máma, lékaři. Vzali mě do nemocnice, Gagarina k veterináři. Já jsem měl mírný omrzlý úraz. On měl zánět, rány, vyčerpání.

Zachránili nás.

O týden později jsem se vrátil domů. Gagarin mě přivítal ve vstupních dveřích. Tiše přišel, přitlačil nos k břiše a lehl si vedle mě. Bez slov. Všechno bylo jasné.

Od té doby už není jen pes. Je mou kosmickou lodí. Můj Gagarin.

Uplynul rok. Přestěhovali jsme se. Nový byt, nová vrata s tabulí: Pozor, hrdina uvnitř.

U řeky už nechodíme. ani v zimě, ani v létě. Když vyjdu, stojí přede mnou. Dívá se mi do očí. Ne s hněvem, ale rozhodně.

Občas si sedne na balkon a dívá se na nebe. Dlouho. Jako by něco hledal.

Zase počítáš hvězdy, Gagarine? smíchem se ptám.

Neodpoví. Jen si položí hlavu na mé koleno.

A zahřeje mě.

Hodně.

Navždy.

Pokud máte i vy svého Gagarina, napište o tom v komentářích. A nezmeškejte další příběh zůstaňte s námi, další srdcervoucí vyprávění už brzy přichází.

Rate article
Add a comment