V domě Ševčíkových vždy vonělo čerstvě uklizeným domem a luxusním parfémem. Paní domu, Markéta, byla vyobrazením dokonalosti. Ve svých pětačtyřiceti vypadala na pětatřicet, vedla oblíbený kulinářský blog s tisícem sledujících a byla vdaná za Pavla, úspěšného architekta z Brna.
Měli dvě děti: šestnáctiletého Vladimíra, kapitána školního fotbalového týmu, a dvanáctiletou Elišku, premiantku třídy. Navenek jejich život připomínal reklamu na rodinné životní pojištění.
Markéto, nezapomněla jsi, že dnes večer máme večeři s mými partnery? Pavel si zapínal manžetové knoflíčky a díval se do předsíňového zrcadla. Vezmi si tu modrou šaty. A prosím tě, řekni Vláďovi, ať nemudruje u stolu.
Markéta pohladila límec jeho saka a zvyklým úsměvem odpověděla:
Samozřejmě, miláčku. Všechno bude perfektní.
Pavel odešel, dveře jeho drahého SUV se hlasitě zabouchly. Markéta zůstala stát v chodbě. Úsměv jí nezmizel z tváře spíše ztuhl, skoro jako z vosku. Podívala se na své ruce. Neznatelně se třásly.
Z pokoje Elišky se ozvalo zabouchnutí dveří. Dívka vyšla s batůžkem, obličej šedivý.
Mami, bolí mě zase hlava. Můžu dneska zůstat doma?
Eliško, zlatíčko, tatínek by se zlobil. Víš, že očekává samé jedničky. Spolkni prášek a pojď. Buď hodná.
Eliška se na matku dlouze, až příliš dospěle podívala a tiše odešla.
Kolem poledne Markétě volali ze školy. Vláďa se opět porval. Znovu.
V ředitelně bylo dusno. Vláďa seděl na židli, nohu přehozenou přes nohu, rozbitý ret, pohled plný ledu.
Paní Ševčíková, povzdechl ředitel. Vláďa je velmi nadaný, ale ta jeho agrese… Zbil spolužáka kvůli maličkosti. Pokud se to bude opakovat, budeme muset řešit vyloučení.
Markéta vezla syna domů v naprostém tichu.
Proč jsi to udělal, synu? konečně se zeptala. Táta bude zuřit. Dnes má důležitý kontrakt.
Kluk se k ní ostře otočil:
Táta bude zuřit. Táta bude naštvaný. Co na to řekne táta. Mami, slyšíš sama sebe?! Je ti jedno, proč jsem to udělal. Tobě záleží jen na tom, aby se nerozpadla image! Hlavně ať je na blogu všechno dokonalé!
Chci jen, abychom byli normální rodina…
My ale žádnou rodinu nemáme! vykřikl Vláďa. Doma je to jedno velké divadlo, kde táta je režisér a my jen kulisy. Víš, proč Eliška nespí? Bojí se jeho kroků na chodbě! Že zas přijde kontrolovat sešity a bude křičet, když nebude písmo rovné. A ty? Pečeš svoje bábovky a jen se usmíváš!
Markéta pevně svírala volant. Synova slova řezala víc než Pavlovy občasné facky, které si dovoloval, když ji přiváděla k šílenství svou hloupostí.
Večer dům zářil. Tabule byla podle etikety, modré šaty Markétě slušely. Pavelovi partneři s manželkami obdivovali interiér a ochutnávky.
Pavle, to máte ale štěstí na ženu! smál se jeden host. Skvělá hospodyňka, krásná. A děti? To je poklad.
Pavel spokojeně přivinul Markétu kolem pasu. Jeho ruka stiskla její rameno až bolestivě, jeho typická kontrola.
Pořádek v práci začíná pořádkem doma.
Eliška tiše rýpala do salátu. Vláďa na truc mlčel.
Eliško, pověz strýčkovi Ondrovi o své výhře v matematické olympiádě, poručil Pavel. Byl milý, ale jeho hlas měl ostří.
Dívka zvedla oči, rty se jí roztřásly.
Já… nevyhrála jsem, tati. Skončila jsem třetí…
V místnosti zavládlo ticho. Pavel pomalu položil sklenici vína.
Třetí? Vždyť jsme se domluvili. Celé léto ses učila.
Pavle, teď to nech, ozvala se Markéta tiše.
A kdy teda? podíval se na ni ledově. Až bude průměrná jak všichni ostatní? Markéto, špatně dohlížíš na učení. Asi ti zabírá vaření moc času.
Vláďa prudce vstal, židle za ním hlasitě zavrzala.
Už dost. Přestaň jí ponižovat. Přestaň ponižovat nás všechny.
Sedni si, kluku, zasyčel Pavel.
Ne, podíval se na matku. Mami, řekni mu něco! Nebo tu budeme dál sedět a žvýkat ten salát, zatímco on žvýká nás?
Markéta pohlédla na děti. Na Vláďu, připraveného postavit se otci, aby chránil hrdost. Na Elišku, malou hromádku strachu, čekající na ránu slovem nebo snad rukou. A náhle spatřila v jejich očích i sama sebe. Ne tu krásnou ženu v modrých šatech, ale malou, vyděšenou holčičku, která před deseti lety uvěřila, že fešná fasáda je důležitější než její duše.
Markéta pomalu vstala. Hosté ztuhli, nevěděli, kam s očima.
Pavle, promluvila. Její hlas už nebyl voskový, ale živoucí. Děti mají pravdu. Večeři nebudeme pokračovat.
Markéto, jsi úplně mimo! Sedni si a omluv se hostům.
Markéta došla ke stolu, popadla talíř svého slavného bábovkového dortu a… obrátila jej na bílý ubrus. Těžký krém se líně rozlezl po látce.
Ten dort je přesolený, Pavle. Stejně jako náš život. Dámy a pánové, omlouvám se, večer skončil. Můj muž potřebuje čas zjistit, že už není ředitelem této věznice.
Ty ses zbláznila… vyskočil Pavel a napřáhl se. Hosté v děsu povstali.
Vláďa už však stál mezi nimi.
Jen to zkus, procedil mezi zuby.
Odejděte, řekla Markéta klidně hostům. Prosím.
Když se zavřely dveře za posledním hostem, Pavel řádil a rozbíjel věci. Křičel cosi o nevděčnosti, že jim všechno dal a bez jeho peněz jsou nic.
Máš pravdu, Markéta si sundávala náušnice a házela je na stůl. Tady jsme nikdo. Ale venku jsme lidé. Děti, běžte si sbalit věci, pojedeme k babičce. Hned.
Nikam nejdeš! Pavel jí zastoupil cestu. Barák je můj! Moje auto! Moje účty! Zůstaneš tu s prázdnou!
Víš, Pavle, podívala se na něj a v hlase měla poprvé soucit. Po tolika letech strachu je nic nekonečný prostor možností.
Odjeli v noci starou Fabií, kterou Pavel vždycky pohrdal a říkal jí vrak. V kufru na rychlo hozené kufry, školní sešity a Vláďův míč.
Jeli tmavým moravským šosem. Eliška usnula na zadním sedadle, opřená o bratra. Vláďa hleděl do tmy, už bez zaťatých pěstí.
Markéta řídila. Poprvé po dlouhé době klidná. Vnímala pedály, volant, a… životadárný vlahý vzduch.
Mami? oslovil ji potichu Vláďa.
Ano, miláčku?
Co bude zítra?
Markéta se poprvé za dlouhou dobu opravdu usmála. Úsměv byl křivý, unavený, ale skutečný.
Zítra spálím recept na ten pitomý dort. A koupíme si za pár korun tu nejlevnější pizzu v bufetu u nádraží. A pak… pak se naučíme žít tak, abychom nepotřebovali zrcadlo k tomu, abychom uvěřili, že opravdu existujeme.
O půl roku později Markéta pracovala jako kuchařka v malé kavárně na kraji Brna. Její blog už nebyl o dokonalých životech, ale o tom, jak z obyčejných surovin slepit zlomené srdce. Měla desetkrát méně sledujících, ale znala jména každého, kdo jí napsal.
Eliška chodila do umělecké školy. Ukázalo se, že matematiku nenávidí, ale kreslí nádherné, temné obrazy. Její migrény jí zmizely.
Vláďa přestal vyhledávat rvačky. Našel smysluplnou energii ve sboru dobrovolných hasičů a teď pomáhal jiným.
Žili v malém bytě, kde nebylo vždy naklizeno a na zdi visely Eliščiny obrázky místo drahých reprodukcí. Ale v tom bytě už necítili ztuhlý strach.
Pavel je zkoušel získat zpět: nejprve výhrůžkami, pak květinami a sliby, že se změní. Jednou mu ale Markéta do telefonu řekla:
Pavle, nechápeš. My od tebe neutekli. My jsme se konečně našli sami sebe. A pro tebe místo v tomhle našem světě není. Dokud se nenaučíš být člověkem, ne architektem cizích životů.







