Napůl živý pes chránil svým tělem malý uzlíček, zatímco lidé je míjeli bez povšimnutí

Happy News

Napůl živý pes chránil malý klubíček u svých tlap, a lidé je obcházeli s decentním nezájmem

Petr zase spěchal. To byl jeho tradiční sport nestíhat a pak si slibovat, že tentokrát už si s tím časem něco udělá. No jasně. A dnes opravdu neměl zpoždění čekala ho večeře v restauraci s Alžbětou a její trpělivost by se dala měřit vteřinovkou.

Zastávka tramvaje byla za rohem a tramvaj měla přijet už za chvilku. Petr kontroloval mobil, znechuceně zakroutil hlavou zase pět minut skluz. Tušil ten Alžbětin pohled, co jasně říká: už mě vlastně vůbec nezajímáš.

No copak, stojíte tu na ozdobu? Pohněte se! ozvalo se podrážděně zezadu.

Petr se ohlédl. U zastávky se tvořila malá skupinka lidí, kteří očividně obcházeli cosi na zemi. Někteří se otáčeli s nelibostí, jiní jen mlčkli a čekali. Petr popošel, ale zůstal stát.

Na asfaltu vedle lavičky ležel velký zrzavý pes: samá špína, srst zacuchaná a žebra vystouplá, že až bolelo pohledět. Oči přivřené. Dýchá vůbec? Sotva znatelně. Pod ním maličký černý uzlíček: štěně. Klepe se zimou, schoulené pod psí mámou, která poslední silou zahřívá a chrání svého potomka.

Tak dělejte, nebo tady zmrznem všichni! ozval se zase někdo za ním. Co tam zíráte jak na televizní seriál?

Petr se ale nehýbal. Kouká na psa, na štěně, na lidi, co kolem procházejí jako kolem odpadků. Jako by tam neležel živý tvor na umření, ale pytel se smetím.

Tramvaj přijela. Dveře syčivě otevřela.

Tak co, pane, jedete nebo zůstáváte? zahudroval řidič.

Petr se zadíval na tramvaj, na hodinky a pak zas na toho psa pod lavičkou.

Ne, řekl nakonec potichu, nejedu.

Ostatní nastoupili, někdo utrousil jedovatou poznámku, dveře se zavřely a tramvaj vesele odztartovala. Petr si dřepl vedle psa.

Hej, holka,” oslovil ji tiše, “ještě to vydrž, jo?

Pes na chvíli zvedl hlavu, podíval se na něj těma neskutečně lidskýma očima plnýma smutku a rezignace. Štěně píplo slabě.

Petr polkl, vytáhl mobil a zavolal Alžbětě.

Haló? Petře, kde jsi, já už čekám!

Bětuško, přijdu pozdě. Je tu pes. Umírá. Se štěnětem. Nemůžu to jen tak přejít.

Prosím?! To jako vážně? Kůli nějakýmu čoklovi?! Já už ti objednala jídlo!

Chápu, ale

Žádný ale! Zavolej útulek a hned přijď! Nehodlám tu tvrdnout věčně sama!

Hovor se přerušil.

Petr schoval telefon, chvíli na psa jen koukal, a pak hnal do nejbližší večerky. Za tři minuty byl zpátky s rohlíky a gothajem, opatrně kousek kusu podal zuboženému psovi.

Musíš něco sníst, jinak to nejde, říkal jí.

Pes se ale skoro nepohnul. Štěně jen tiše heldělo. Petr propadal zoufalství, když najednou uslyšel vedle sebe ženský hlas:

Můžu pomoct?

Stála tam holka v nenápadné šedé bundě, v ruce nákupní taška, v očích únavu, ale i cosi dobrého. Přiklekla, pohladila psa.

Chudinka. Musí hned k veterináři.

Já vážně nevím, kam s ní, přiznal popravdě Petr. Pes mi nikdy doma nezavrtěl ocasem.

Moje kamarádka je veterinářka, bydlí tady kousek. Zkusím jí napsat. Ale musíme psí holku nějak převézt, tady na asfaltu dlouho nebude.

Petr sundal bundu, rozprostřel ji na zem a ve dvou celou životní opatrností psa přenesli. Štěněch schovala dívka do svého šátku.

Já jsem Tereza, představila se.

Petr, odpověděl on.

Jak jí budeme říkat?

Zrzečka, pověděl prostě.

Telefon znovu spustil řinčení. Alžběta. Petr hovor odmítl.

Došli do bytu, kde veterinářka provedla rychlou kontrolu, dala kapačku a napíchla injekci.

Totální vyčerpání, dehydrování, zánět plic. Do dvou dnů by byla konec. Ale zvládnete to, s touhle péčí, oznámila rázně.

Když odešla, Petr se usadil vedle Zrzečky. Štěně se tisklo k mámě. Tereza uvařila kafe a oba pak jen tiše koukali na dvě zachráněné duše.

Čekala mě slečna na večeři, povzdechl si Petr. Tedy teď už bývalá.

Asi nebyla nadšená? nakoukla Tereza opatrně.

Vůbec. Prý jsem jí zkazil večer kvůli toulavé psici. Ale já nemohl jinak. Ona dává poslední zbytky sil svému štěněti a kolem všichni přešlapují dál jak ovce do práce.

Tereza kývla.

Rozváděla jsem se a taky jsem měla pocit, že jsme všem ukradená. Sama pro sebe. Myslela jsem, jestli jsme už všichni takoví.

Telefon zahřměl znovu. Alžběta, desátý pokus. Petr nadzvedl obočí a zvedl hovor.

To si děláš srandu?! Čekám tři hodiny vysvětlení! Přijď nebo konec!

Petr koukl na Zrzečku, na štěně, na Terezu. A měl jasno.

Tak je konec, oznámil klidně. Vypnul mobil a zastrčil ho do kapsy.

Tereza na něj pohlédla.

Jste si jistý?

Jistější už být nemůžu, usmál se Petr.

Ona úsměv opětovala: tichý, upřímný. Zrzečka si povzdechla, snad z úlevy, a poprvé po dlouhé době spala klidněji.

Noc byla nekonečná. Zrzečka těžce oddychovala, párkrát se Petr vyděsil, jestli ještě vůbec žije. Občas štěkne, zakňučí, pak zase ztichne. S Terezou se střídali u jejích tlap. Petr nejdřív tvrdil, že to zvládne sám, ale Tereza jen zakroutila hlavou:

Sám je člověk zranitelnější. Pojďme na to spolu.

A zůstala.

Ve tři ráno šel Petr do kuchyně, kde Tereza ohřívala mléko pro štěně. Stačil jí pohled na jeho tvář.

Je to špatné?

Nevím… Dýchá slabě. Obávám se, že ráno už tu nemusí být.

Tereza přešla blíž k němu.

Víte, co si myslím? říká. Ona už vyhrála.

Jak to?

Mohla se prostě vzdát na tý zastávce. Umřít. Ale nevzdala to. Hřála štěně, čekala, doufala, že někdo přijde. A přišel jste vy.

Petr mlčel.

A teď je tu. V teple, najezená, štěně vedle ní, vy vedle nich. I kdyby to nezvládla, je šťastnější než včera. Chápete?

Zvedl oči k Tereze.

Jak to, že existují lidé jako vy?

Smutně se pousmála.

Taky vím, jaký to je cítit se nepotřebně. Po rozvodu jsem žila jako duch: práce-domů, domů-práce. Telefon mlčel. Až jednou jsem na ulici našla kotě. Malé, špinavé, chtěla jsem jít dál. Ale vrátila jsem se a vzala ho. Už kvůli tomu pocitu, že někomu záleží jen na tom, že jsem tam ať jsem jaká jsem.

Petr kývl.

Chápu… Já byl vždy ten, kdo dělá, co se čeká: pro rodiče, šéfa, partnerku. Plánování, předvídání. Do včerejška. Pak leží skoro mrtvý pes a všechny plány vypadají směšně. Odevzdává poslední kousky sil štěněti, ostatní se tváří, že nic… A člověk může odejít, nebo zůstat. A najednou je vše jinak.

Oba tam stáli ve tmě kuchyně v tichu.

Děkuju, že jste zůstala, řekl nakonec Petr. Sám bych to nezvládl.

Tereza pohladila jeho ruku.

Není zač. Já taky potřebovala slyšet, že ještě existujou lidé, kterým to není jedno, a že nejsem sama.

Štěně kňuklo, tak se oba vrátili k Zrzečce. Ležela s očima otevřenýma, klidná, sledovala je. Petr ji pohladil po hlavě:

Ještě chvíli vydrž, slyšíš? Už bude dobře.

Zrzečka slabě pohnula ocasem, štěně se tulilo k její srsti. A Petr najednou cítil, že se v něm něco láme: roky života podle tabulek, podle cizího očekávání, podle plánů bez duše. Všechno to padlo a místo toho vzniklo něco opravdového.

Ráno bylo slunečné, závěsy propouštěly první paprsky, Zrzečka dýchala klidně. Krize přešla přežila.

Za týden dorazila Alžběta sama, s provinilým výrazem:

Petře, přemýšlela jsem… asi jsem to přehnala. Záchrana zvířat je vlastně obdivuhodná. Byla jsem unavená, proto jsem křičela. Můžeme začít znovu?

Petr stál ve dveřích a z bytu se ozýval šťastný psí štěkot: štěně honilo už uzdravenou Zrzečku po chodbě.

Víš, Bětko, řekl klidně, já se nezlobím. Jen jsme prostě každý úplně jiný. Moc jiný.

Jako opravdu kvůli psovi?! Rok plánujeme budoucnost!

Ne kvůli psovi. Když jsem ti volal, stačilo říct: přijď, zvládneme to spolu. Ale tys vybrala meníčko a pohoršení. To je tvůj styl, ne můj.

Alžběta lapala po dechu, pak se otočila a beze slova odešla.

Petr zavřel dveře, vrátil se do pokoje. Tereza seděla na zemi, hladila Zrzečku za uchem. Štěně ji spalo v klíně.

Fakt šla? zeptala se potichu, bez pohledu vzhůru.

Šla.

A je ti to líto?

Petr si sedl vedle ní.

Ani ne. Divné, že? Kdyby nebylo Zrzečky, možná bych žil pořád to samé: práce, občas rande, víkend podle itineráře. Nevěděl bych, že to všechno nic neznamená.

Zrzečka zvedla hlavu, spokojně si zase lehla. Štěně tiše zamručelo ze spaní. A Petr měl poprvé po letech pocit, že je doopravdy doma, obklopen tím, na čem doopravdy záleží.

Tereza se dotkla jeho ruky. Oba se usmáli.

Venku zima, Praha neosobní a zasněžená. Ale tady, v malém bytě, kde napůl živý pes našel domov a dva lidé jeden druhého, konečně přišlo jaro.

Rate article
Add a comment