Moje dcera je zdrcena zradou… Jen pláče a hledí do země

Happy News

O mé dceři. Zlomila ji zrada… Už jen pláče a hledí do země. Jsem její otec.

Je mi 73 let a vždy jsem si myslel, že rozumím životu. Měl jsem za to, že chápu, jak by měl život správně fungovat.

Ale mé děti to viděly jinak.

Mám syna a dceru. Jejich matka zemřela před několika lety a já zůstal sám, čekající na vnoučata, připraven jim pomoci, vést je a učit tomu, co jsem sám poznal za dlouhé roky.

Vychovával jsem své děti v úctě k tradicím. V naší rodině jsme věřili, že manželství není jen formalita. Je to odpovědnost, respekt k partnerovi, záruka, že se v těžkých chvílích člověk k tobě neotočí zády.

Ale smáli se mi.

„Tati, to jsou staré zvyky!“ říkal syn.
„Tohle už dneska nikdo nedělá,“ přidávala se dcera.

Svatba? Oficiální manželství? Všechno je to prý přežitek minulosti.

„Milujeme se i bez razítka,“ přesvědčovala mě dcera. „Nic se nezmění jen kvůli zápisu v občanském průkazu.“

A já na ně hleděl a mlčel.

Protože jsem věděl, že život dříve nebo později vše srovná na svá místa.

A to se stalo.

Vyhodili ji, jako nepotřebnou věc
Jednoho časného rána někdo zaklepal na dveře.

Otevřel jsem…

Na prahu stála moje dcera.

S kufrem.

S kojencem v kočárku.

Se tříletou holčičkou, která se držela jejího kabátu.

Viděl jsem její tvář.

Bledou, zesláblou, s uplakanýma očima.

„Tati… můžu u tebe pár dní zůstat?“ její hlas se třásl. „Petr mě vyhodil. Našel si jinou…“

Nejprve jsem nechápal význam jejích slov.

Vyhodil?

Jako psa?

Jako nepotřebnou věc?

„A děti?!“ vykřikl jsem.

Vzlykla.

„Řekl, že bude platit, jak to zákon stanoví. Ale už mu nejsem potřeba, ani děti…“

Zatnul jsem pěsti.

Jak?! Jak může někdo takhle škrtnout svou rodinu, vymazat děti ze svého života?

Chtěl jsem za ním hned jet, žádat vysvětlení, ale místo toho jsem jen objal dceru a pustil ji dovnitř.

Několik dní jsme o tom nemluvili.

Jenom seděla u okna, aniž by zvedla oči, a po tvářích jí stékaly slzy.

Já se podíval na její tvář a pochopil – je zlomená.

Manželka? Ne. Služka v bohatém domě
Vystudovala pedagogickou vysokou školu. Snila o tom, že bude učitelkou, pracovat s dětmi.

Ale Petr to nechtěl.

„Ženské peníze nepotřebuji,“ chlubil se. „Ať se raději stará o dům! Vydělám dost, potřebuji ženu, ne přetíženou učitelku!“

Zůstala doma, vařila, prala, uklízela, vychovávala děti.

On přicházel, jídlo bylo vždy teplé, dům čistý, děti upravené.

Nestěžovala si.

Věřila, že jí je za to vděčný.

Myslela si, že ji potřebuje.

Ale ukázalo se, že ne.

Jakmile si našel jinou, stala se pro něj prázdnou.

„Mám novou lásku,“ řekl mi klidně, když jsem mu zavolal. „A děti? No, budu platit, kolik se má.“

Posílal jí 200 korun měsíčně.

K smíchu.

Přesně tolik, kolik zákon předepisuje.

„Stačí mi to,“ řekl, když jsem ho žádal o větší pomoc. „Nepotřebuji vás živit! To vše je minulost.“

Minulost.

To, co byla jeho rodina.

To, co vymazal během sekundy.

Dcera je zlomená… Jak dál žít?
Ušel rok.

Žijeme ve třech – já, moje dcera a její dvě malé dcerky.

Jsem v důchodu, dostávám něco málo přes 200 korun. Ona má mizernou dávku.

Sotva to stačí pro děti.

Nepracuje – mladší ještě nejsou ani rok.

Ale ani to není to hlavní.

Hlavní je, že nežije.

Jen existuje.

Nesměje se, neusmívá, nemluví víc než je nutné.

Je jako rozbitá panenka.

V očích je prázdnota.

Pořád se dívá na zem.

A já vím, co si myslí.

O tom, že kdyby mě tehdy poslechla, kdyby trvala na oficiálním sňatku, všechno by bylo jinak.

Možná by odešel.

Ale nemohl by ji jen tak vymazat.

Měl by povinnosti.

Nezůstala by chudá, s dvěma dětmi na rukou.

Jsem starý.

Nevím, jak dlouho budu ještě schopný jí pomáhat.

A co potom?

Jak bude žít?

Jak budou žít moje vnučky?

Jak se vyvine jejich osud?

Najde se muž, který ji bude milovat – ženu se dvěma dětmi?

Jak jsem si mohl myslet, že se někdy budu ptát takové věci?!

Dívky, neopakujte její chybu!
Teď jsem si jistý jedním.

Volný vztah není svoboda.

Je to cesta nikam.

Manželství není jen papír.

Je to ochrana.

Je to zodpovědnost.

Chci se obrátit na všechny otce, na všechny matky, které mají dcery.

Nenechte je udělat stejnou chybu, jako udělala moje dcera!

Učte je, vysvětlujte, přemlouvejte.

Dívka bez manželství je bez ochrany.

Proklínám tu „módu“, co k nám přišla ze Západu, tu falešnou svobodu, ve které žena zůstává s ničím.

Vidím, co se stalo s mou dcerou.

Vidím, jak ji to ničí.

A nechci, aby se to komukoliv dalšímu stalo.

Chraňte své dcery.

Manželství není záruka věčné lásky.

Ale je to záruka ochrany.

Nedovolte svým dětem udělat stejnou chybu.

Rate article
Add a comment