– On ti celý život zničí, – rodina varovala Natálku, aby si vzala bratra pod opatrovnictvíNatálka se však rozhodla, že se svým bratrem zůstane, a společně se pustili do obnovy rodinného domu, který kdysi patřil jejich pradkyni.

Happy News

**Deník, 22.června 2026**

Dnes jsem se znovu posadila ke stolu v našem malém bytě na Vinohradech a přemýšlela jsem o tom, co se událo během posledních týdnů. V pět minutách před polednem mi teta Lída, moje starší sestřenice, připomněla: Natálko, nezapomeň si ještě jednou rozmyslet, co budeš dělat. Co když to nezvládneš? Podívej se, jaké máme děti. Ty jsi ještě dospívající právě ti přijdou devatenáct. A Kryštofovi je jen třináct. To je přeci ten povolený věk pro chlapce. Začne si dělat blbosti co pak uděláš?

Odpověděla jsem jí: Teto Lído, nemůžu přijít o to, že by můj bratr skončil v dětském domově. Vím, že to nebude jednoduché, ale klidně spát nebudu, když budu pořád přemýšlet, jestli je zdravý, jestli má co jíst, jestli ho někdo bude šikanovat.

Ztráta matky nás všechny otřásla. Na dům se sjela jen malá část rodiny: dvě sestry matky Eliška a Iva, bratranec s manželkou a šestnáctiletá sestřenice Iva dcerka. Přijely také dvě staré kolegyně maminky ze školy a naše teta Jitka.

Po smutečním obřadu zůstaly jen nám, kteří museli rozhodnout, jak dál žít. Se mnou to bylo relativně jednoduché jsem devatenáct, právě jsem dokončila druhý ročník ekonomické fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Dostávám stipendium, ale budu muset pracovat na vedlejší práci, aby mi peníze stačily. Překážky jsou, ale přežiju.

Kryštof, který má třináct, je jiná kapitola. Nikdo z rodiny ho nemohl přijmout. Žijeme v tísni v dvoupokojovém paneláku s manželem, dvěma kluky a tchyní. Kam bychom dali dalšího člověka? objasnila teta Lída.

My jsme se chystali odjet, ale Borůvka se opět zatopila do pití minulý týden ho propustili. Bude to trvat aspoň měsíc. S dcerou spíme v samostatném pokoji. Může to být vhodné pro dítě? stěžovala si Iva.

Bratránek stručně odvětil: Ke mně tři.

Takže když starší sestra nedokáže získat opatrovnictví, Kryštof by skončil v dětském domově. Na tomto rodinném shromáždění se sám neobjevil; seděl na hřišti za domem na houpačce se svým kamarádem Martinem. Chladně mlčeli.

Už dva hodiny to řešíte? zeptal se Martin.

Ano, Natálka chce být mou opatrovnicí, ale tety ji odrazují. Říkají, že jsem potíž a ona to nezvládne, odpověděl Kryštof.

A co si o tom myslíš ty? zeptal se Martin.

Nevím. Jen nechci dětský domov. Chci zůstat doma, chodit do školy a hrát fotbal.

Tety se snažily Natálku odradit posledními argumenty: Natálko, ještě jsi mladá, musíš přemýšlet o budoucnosti založit vlastní rodinu, mít děti. Kryštof ti bude jako těžká zátěž na krku. Jaký muž tě bude chtít, když máš takovou povinnost? Neodkládej to, pošli bratra do domova, možná ho tam budeš navštěvovat, ale on ti bude bránit v životě.

Když jsem byla neústupná, teta Lída mi poradila: Prodáš tu starou kočárek, koupíš si něco skromnějšího pro sebe a Kryštofa, rozdělíte rozdíl a budeš mít na studium peníze.

Večer se všichni rozptýlili. Zavolala jsem bratra domů: Jdi, pořádně se najedz, celý den jsi jen kousával. Kryštof snědl, a já jsem se posadila naproti němu, jak to dělala maminka.

Tak co, Kryštofe, zvládneme to? zeptala jsem se.

Potichu přikývl, aniž by zvedl oči od talíře.

Následující den jsem začala hledat práci. Co po druhém ročníku ekonomického oboru? Poslala jsem životopisy na pozice manažerky, asistentky účetní, ale žádná reakce. Snížila jsem požadavky, hlásila se na prodavačku v obchodě. Dva pohovory, v jednom se zdálo, že jsem přijata, ale když zjistili, že chci studovat dál na dálku, odmítli: Budeš muset dvakrát ročně na zkoušky, kdo pak bude pracovat?

Byla jsem zklamaná. Jediná naděje pokladna v supermarketu u nás vedle domu. Naše sousedka tam pracuje, slíbila mi, že mě přijmou kdo jiný potřebuje pracovní sílu?

Na cestě zpátky jsem potkala svou bývalou učitelku matematiky, paní Olgu Štěpánovou, která teď vede třídu Kryštofa. Byla obeznámena s naší situací a nabídla pomoc s vyplněním potřebných dokumentů. Poradila mi: Naše sekretářka jde na mateřskou. Na čas, kdy bude tři roky s dítětem, potřebujeme někoho na částečný úvazek. Výdělek není vysoký, ale je blízko domu a Kryštof bude stále po ruce.

Dostala jsem tu práci, přešla jsem na dálkové studium. Výplata byla skromná, ale díky stipendiu a opatrovnickému příspěvku jsme se už nemusela bát hladu.

Kryštof byl běžným teenagerem občas se pohádali, občas se nepochopili. Někdy byl naštvaný, že jsem ho příliš kontrolovala, a já se bála, že selžu jako opatrovnice a on spadne do špatné společnosti. Přesto jsme žili slušně. Každý měl své povinnosti. Já jsem vařila, prala, Kryštof uklízel byt, vytahoval odpadky, myl nádobí a občas šel do obchodu žádný problém.

Jeden z mých přátel, Vojtěch, který se mnou chodil téměř rok, nebyl nadšený mou novou zodpovědností. Cože, tohle je tvá zátěž? Chtěl jsem mít klidný život a studovat, ne být hrdinkou. Minule jsme jeli na víkend do Šumavy, odmítla jsi jít musel jsem jet sám. Když Lojza pozval na narozeniny na chalupu, zase jsi řekla ne. To mi nevyhovuje. Rozchod s Vojtěchem byl těžký, ale po čase jsem si uvědomila: Proč bych chtěla někoho, kdo mě neocení?

Samotná jsem nezůstala Kryštof mi pomohl najít nový smysl. Pokračoval ve fotbalu v místní sportovní škole. Když mu bylo čtrnáct, trenér ho povýšil do hlavního týmu. Hrál nejen v tréninkových zápasech, ale i v ligových utkáních.

Jednoho dne hráli proti týmu z Olomouce. Přijela jsem fandit bratrovi. Všechno šlo dobře, Kryštof dokonce vstřelil jeden z tří vítězných gólů. V posledních minutách si ale přihrál kotník. Zdravotní sestra mu poskytla první pomoc a asistent trenéra, Igor, nabídl, že nás odveze domů.

Nevěděl jsem, že má Kryštof tak mladou matku, poznamenal.

To není matka, ale sestra, opravil ho Kryštof s úsměvem.

Příští den mi Igor volal, aby zjistil, jak se Kryštof zotavuje, a pozval mě na kávu. Pozvánka se několikrát opakovala a nakonec se z nás stali partneři.

O rok později jsme oslavili dva významné okamžiky moje svatbu s Igorem a Kryštofovo nastoupení do sportovní akademie olympijského rezerva.

Život je obyčejný, plný radosti i starostí, ale vím, že jsem udělala správné rozhodnutí. A to je to, co mi v dnešním zápisu dává klid.

Rate article
Add a comment