**Deník, 8. června 2026**
Dnes jsem byl přerušen hlasem, který se prodral hukotem ulice a zněl jako zoufalý volák. Byl jsem v plynutí doslova míjel sem a tam, jako by mě doháněl neviditelný protivník. Čas byl krutý: miliony korun rozhodovaly o jediném rozhodnutí, které mělo být učiněno na dnešním zasedání. Po ztrátě Ráty manželky, světla mého života, mé opory se práce stala jediným smyslem mé existence.
A ten hlas
Rozhlédl jsem se. Přede mnou stála dítě, možná sedm let staré. Štíhlé, roztrhané, s očima plnými slz. V náručí držel drobný obal, ze kterého vykukovala tvář malého človíčka. Dívka, obvinutá v otrhané dekě, tiše kňučela, zatímco chlapec ji svíral k sobě jako jediný štít v tomto lhostejném světě.
Zastavil jsem se. Věděl jsem, že nemohu ztrácet čas, musím jít dál. Přesto něco v pohledu dítěte nebo v prostém prosím zasáhlo nejhlubší část mé duše.
Kde je maminka? zeptal jsem se tiše, posadil se k dítěti.
Slíbila, že se vrátí už dva dny ji není. Čekám tady, snad přijde, zakřičel chlapec, ručička se třásla jako i jeho hlas.
Jmenoval se **Matěj**. Malou dívku se jmenovala **Libuše**. Zůstali úplně sami. Žádné vzkazy, žádná vysvětlení jen naděje, na kterou sedmiletý chlapec lpěl jako na posledním slámě.
Navrhl jsem koupit jídlo, zavolat policii, ohlásit je úřadům sociální péče. Ale při slově policie Matěj zachvěl a šepotem z bolestí řekl:
Prosím, nevezměte nás. Vezmou Libuši
V tu chvíli jsem pochopil, že odejít už není volba.
Do nejbližší kavárny vstoupil Matěj a hladově se najedl, zatímco já opatrně podal Libušinu směs zakoupenou v lékárně naproti. V něm se probudila něco dávno zapomenutého něco, co leželo pod chladným pancířem mého srdce.
Zvedl jsem telefon na asistenta:
Zrušte všechny schůzky. Dnes i zítra.
Po chvilce dorazili policisté **Novák** a **Svoboda**. Otázky standardní, procedury obvyklé. Matěj stisknul mou ruku s úzkostí:
Neodnesete nás do ústavu, že?
Nečekal jsem, že řeknu:
Neodnesu. Slibuji.
Formality úřadu začaly běžet. Do věci se zapojila **paní Lada Černá**, stará kamarádka a zkušená sociální pracovnice. Díky ní se vše vyřídilo rychle dočasná opatrovnictví.
Jen dokud nenajdou maminku, opakoval jsem si pro sebe. Jen dočasně.
Odvezl jsem děti domů. V autě bylo ticho jako v hrobce. Matěj pevně držel sestru, nekladl otázky, jen jí šeptal něco jemného, uklidňujícího, rodinného.
Můj byt v Praze je prostorný, s měkkými koberci a velkými okny, odkud se rozprostírá výhled na celou metropoli. Pro Matěje to připomínalo pohádku nikdy předtím nezažil tolik tepla a pohodlí.
Já sám jsem byl ztracený. Nic jsem neznal o dětských kašičkách, plenkách a denním režimu. Šel jsem po plyšových medvídcích, zapomínal, kdy krmit, kdy ukládat ke spánku.
Matěj byl však po ruce. Tichý, pozorný, napjatý. Díval se na mě, jako na cizince, který by mohl zmizet kdykoli. Přitom pomáhal jemně houplal sestru, zpíval ukolébavky, láskyplně ji ukládal ke spánku, jak to umí jen ti, kdo to dělají po lety.
Jednoho večera Libuše nechtěla usnout. Plakala, otáčela se v postýlce, nemohla najít pohodlí. Pak k ní přišel Matěj, opatrně ji vzal na ruce a začal tiše zpívat. Po několika minutách už spala klidně jako anděl.
Skvěle ji dokážeš uklidnit, řekl jsem s hřejivým pocitem v hrudi.
Naučil jsem se to, odpověděl chlapec prostě. Bez nářků, bez výčitek jen jako fakt života.
Vtom zazvonil telefon. Volala paní Lada.
Našli jsme jejich matku. Je naživu, ale právě prochází rehabilitací drogová závislost, těžký stav. Pokud úspěšně dokončí léčbu a prokáže, že je schopná se o děti starat, vrátí se k nim. Jinak o opatrovnictví se postará stát. Nebo ty.
Zůstalo mi v ústech ležet.
Můžeš oficiálně převzít opatrovnictví. Nebo je dokonce adoptovat, pokud to opravdu chceš.
Nejsem si jistý, že jsem připraven být otcem. Jedno jsem však věděl: nechtěl jsem je ztratit.
Ten večer Matěj seděl v rohu obýváku a opatrně kreslil tužkou.
Co bude dál s námi? zeptal se, oči nezavřené na list papíru. Ve hlase se mísily strach, bolest, naděje i obava z dalšího opuštění.
Nevím, odpověděl jsem upřímně a posadil se vedle něj. Ale udělám všechno, aby jste byli v bezpečí.
Matěj se na chvíli odmlčel.
Znovu nás vezmou? Odeberou mi domov?
Obejal jsem ho pevně, bez slov. Chci, aby cítil už nejsi sám. Navždy.
Neodejdu. Slibuji. Navždy.
V tu chvíli jsem pochopil, že tyto děti už nejsou náhodou. Staly se součástí mého vlastního já.
Ráno jsem zavolal Ladu:
Chci být jejich oficiálním opatrovníkem. Plně.
Proces byl složitý: prověrky, rozhovory, domovní návštěvy, nespočet otázek. Ale šel jsem dál, protože nyní jsem měl pravý cíl dva jména: Matěj a Libuše.
Když se dočasná opatrovnictví proměnila v trvalou, rozhodl jsem se přestěhovat. Koupil jsem dům na předměstí, se zahradou, prostorem, ranním zpěvem ptáků a vůní čerstvé trávy po dešti.
Matěj rozkvetl. Smál se, stavěl pevnosti z polštářů, číst nahlas, přinášel výkresy a hrdě je věšil na lednici. Žil pravě, svobodně, bez strachu.
Jednoho večera, když jsem ukládal chlapce ke spánku, přikryl jsem ho dekou a jemně prošel rukou po vlasech. Matěj se na mě podíval zespodu a tiše řekl:
Dobrou noc, tati.
Cítil jsem v sobě vnitřní teplo, a v očích mi zasvítily slzy.
Dobrou noc, synku.
Na jaře proběhla oficiální adopce. Soudcův podpis formálně potvrdil status, ale v mém srdci už byl rozhodnutý dávno předtím.
První slovo Libuše Tati! měnilo hodnotu každého obchodního úspěchu.
Matěj získal kamarády, přihlásil se do fotbalové sekce, občas přicházel domů s hlučnou partou. A já se učil splétat copánky, připravovat snídaně, naslouchat, smát se a znovu cítit, že žiju.
Nikdy jsem neplánoval být otcem. Nehledal jsem to. Teď si nedokážu představit život bez nich.
Bylo to těžké. Bylo to nečekané.
Ale stalo se tím nejkrásnějším, co se mi kdy v životě přihodilo.
**Ponaučení:** Když otevřete srdce těm, kdo vás potřebují, najdete v sobě sílu, kterou jste ani nevěděli, že máte.






