Ráno začalo jako vždy. Za okny ještě nebylo jasno, ale z ulice se už ozýval tlumený šrumec města, které se probouzelo ze spánku. Otevřel jsem oči, protáhl se a podíval se na ženu, která spalila vedle mě na Květoslavu. Ležela na zádech, ruka převisela z postele, tvář byla uvolněná jako u dítěte. V takových chvílích jsem se snažil nepřemýšlet o nedávných hádkách, o její podivné odtaženosti, o tom, jak pozdě přichází z práce a říká: všechno v pořádku, jen mám moc práce. Chtěl jsem jí věřit. Chtěl jsem, aby vše bylo v pořádku.
Dobré ráno, zašeptal jsem a lehce ji pohladil po rameni.
Zasvítila se, otevřela oči.
Už? zamumlal, zatímco zíval. Vstala jsi brzy.
Chci kafe, usmála se. A co takhle společná snídaně?
Jasně, přikývl a vstal. Udělám to sám.
Úsměv mi pronikl po tváři. Byl to vzácný projev péče z jeho strany. Poslední dobou se sotva podílel na domácích pracích a já už myslel, že je jen unavený. Dnes ale vypadal jinak. Příliš pozorně. Příliš usilovně.
Šel jsem pod sprchu, a když jsem se vrátil, v kuchyni už vůně čerstvě uvařené kávy zaplnila vzduch. Lukáš stál u stolu a lítal temnou tekutinu do šálků. Do jedné mé oblíbené porcelánové s modrými květy nalil kávu, druhý, se štětkou na rukojeti (kterou vždy používala moje tchyně), zůstal prázdný.
Udělal jsem ti speciální kávu, řekl, podávajíc mi šálek. Jak máš ráda: kapka mléka a špetka skořice.
Děkuji, usmála se, ale v tu chvíli mi nos zachytil podivný pach. Ne kávy. Něco ostrého, chemického s nádechem hořkých mandlí.
Zamračil jsem se.
Co to je za vůni? Z kávy?
Lukáš rychle pohlédl na šálek.
Nevím. Možná nový mletý? Nebo mléko není čerstvé?
Přivoněl jsem znovu. Hořké mandle. Ten pach jsem znal. V dětství mi babička říkala: pokud cítíš hořké mandle, je to kyanid draselný. V tu chvíli jsem tomu nevěřil, ale později jsem to četl v učebnici chemie. Kyanid má charakteristickou vůni hořkých mandlí a je smrtelně nebezpečný.
Srdce mi poskočilo.
Lukáši, jsi si jistý, že jsi nic nezaměnil? zeptal jsem se co nejklidněji. Mám alergii na některé přísady. Nemám raději jiný šálek?
Na okamžik se zastavil, pak se usmál.
To je jen káva. Vypij, než vychladne.
Přikývl jsem, ale právě v tom se v chodbě ozvaly kroky. Z mého pokoje vyšla tchyně Markéta Novotná. Byla to žena tvrdá, s chladným pohledem a zvykem všemu si všimnout. Nikdy jsme si nerozuměli. Považovala mě za nedostačujícího pro svého syna, za příliš jednoduchou, že v její rodině takoví lidé nežijí.
Dobré ráno, suše řekla a přistoupila ke stolu.
Dobrý den, maminko, Lukáš ji políbil na tvář. Udělal jsem kávu. Tady je tvůj šálek.
Podal jí prázdný šálek se štětkou na rukojeti.
A kde je moje káva? zeptala se, čenichem se zamračila.
Hned ji naliju, odpověděl Lukáš a uchopil konvici.
V tu chvíli udělala něco, co mi zachránilo život.
Rychle vstala, vzala můj šálek s kávou a řekla:
Počkej.
Podívala se na mě s nenávistí.
Lukáš se zadrhl. Oči mu na okamžik vyplnily úžas. Podíval se na mě a v jeho pohledu jsem viděl něco hrozného. Ne strach, ne podráždění, ale zklamání.
Co tu děláš? vyhrkla tchyně a začala pít z mého šálku. Nalij kávu, ne stoj jako blázen.
Lukáš pomalu doplňoval kávu do prázdného šálku.
Usedl jsem. Srdce mi bušilo. Nemohl jsem odtrhnout oči od šálku, který stál před tchyní. Ten samý, s vůní hořkých mandlí.
To je jen náhrada, mrkla. Ale můžeme pít.
Díval jsem se na Lukáše. Seděl, sklopil oči, štípek vidle po hrnci s omeletou. Žádná slova. Žádný pohled. Žádný úsměv.
Po deseti minutách se teta najednou zachvítila.
Něco mi není dobře v břiše zamumlal. Bolí mě hlava.
Cítíte se špatně? zeptal jsem se, snažíc se neodhalit paniku.
Ano, trochu položila šálek. Má to pocit, jako kdyby jako kdybych se dusila.
Vstala, ale okamžitě se kolébala. Lukáš ji zachytil.
Maminko! Co se děje?
Ty ty podívala se na něj, oči se rozšířily. Ty chtěl jsi mě
A padla.
Zavolal jsem záchranku. Lékaři vběhli, prohlédli Markétu Novotnou. Jeden z nich vyčichl šálek.
Má otravu kyanidem draselným, řekl. Velmi vysoká koncentrace. Je v kómatu. Šance jsou malé.
Lukáš stál bledý, třesoucí se.
Netuším, jak se to stalo Jen jsem udělal kávu
Kde máte kávu skladovanou? zeptal se lékař.
Ve skříni ale je nová, koupil jsem ji včera
Ukážete.
Šli jsme do kuchyně. Lékař otevřel balení. Vysmrkal.
Tady žádný kyanid není. Takže někdo přimíchal ho do šálku nebo do vody.
Policie dorazila po půl hodině. Začal výslech.
Jste poslední, kdo se dotkl šálku, řekl vyšetřovatel a podíval se na Lukáše. A naléval jste kávu.
Nedělal jsem nic špatného! křičel. Miluji svou matku!
A manželku? zeptal se vyšetřovatel a podíval se na mě.
Mlčel jsem.
Když policie odvezla Lukáše k výslechu, zůstal jsem sám v domě. Na kuchyňské lince ležel šálek. Ten samý. Přistoupil jsem, vzal ho. Na dně byla tenká bílá vrstva. Neumyl jsem ho. Vložil jsem šálek do sáčku a schoval do skříně.
O tři dny později tchyně zemřela. Lékaři řekli neslučitelná s životem. Kyanid zabil mozkové buňky během několika minut.
Na pohřbu byl Lukáš bledý, s oteklýma očima. Držel se, jako by to byl jeho hřích. V jeho očích jsem však neviděl smutek. Viděl jsem úlevu.
Po pohřbu ke mně přistoupil.
Poslouchej, řekl, vím, co si myslíš. Ale nezabil jsem matku. Chtěl jsem zmlkl, pak šeptem: Chtěl jsem tě zabít.
Nezaskočil jsem. Jen jsem přikývl.
Proč?
Protože víš všechno, řekl. Víš o penězích. O pojištění. O tom, že jsem v dluzích. Hrál jsem v kasinu a prohrál vše. A kdybys odešla, vzala by sis polovinu bytu. Kdyby ses mrtvá stala, dostal bych pojištění. Půl milionu korun. To by stačilo na nový začátek.
A matka?
Začala mít podezření. Četla mé zprávy. Hrozila, že ti to řekne. Chtěl jsem se zbavit tebe ale nepočítal jsem, že mamka vypije kávu.
Díval jsem se na něj. Na člověka, se kterým jsem prožil pět let. Na toho, koho jsem miloval, na toho, kdo mi dával sny a naděje.
Zabíjel bys mě, řekla jsem.
Ano, odpověděl. Zabíjel bych. Ale nechtěl jsem, aby mamka
Jdi, řekla jsem. Odešli z mého domu a nevracej se.
Šel. Zavřela jsem dveře. Zavolala jsem advokátovi. Podala jsem žádost o rozvod. Přenechala jsem šálek policii. Expertíza potvrdila: v šálku jsou stopy kyanidu draselného. Otisky prstů jen Lukáš.
Měsíc poté byl zatčen. Soud trval tři týdny. Nepřiznal, že chtěl zabít mě, ale tvrdil, že neplánoval smrt matky. Soud to považoval za polehčující okolnost. Výrok 15 let odnětí svobody s přísným režimem.
Přestěhovala jsem se do jiného města. Pronajala jsem malý byt u jezera. Koupila jsem kávovar. Teď sama vařím kávu. Jen čistou, bez skořice, bez mléka. A před každým douškem poslouchám vůni.
Protože hořké mandle nejsou jen pach. Jsou varování. Hlas instinktu, který říká: Pozor, tady číhá smrt.
Nebojím se. Jsem jen opatrnější.
Někdy v noci se mi zdá tchyně. Stojí ve dveřích, drží šálek a dívá se na mě. Ne s nenávistí, ale se soucitem. Šeptá:
Měla jsi odejít dřív.
Probudím se v potem. Vstanou, jdu do kuchyně, naplním sklenici vodou, vypiju. Dívám se z okna. Venku temnota a ticho.
Ale vím: někde za tím tichem jsou lidé, co se usmívají u stolu, říkají miluju tě, ale ve skutečnosti myslí: Kdyby tě už nebylo.
Už nevěřím náhodám. Ne vůni kávy. Ne lásce, která najednou zmrzne. Ne mužům, co najednou ráno začnou vařit kávu.
Žiju. Dýchám. Dívám se vpřed.
Ale nikdy nezapomenu ráno, kdy vůně hořkých mandlí zachránila můj život.
Epilog
Už uplynuly dva roky.
Otevřela jsem malou kavárnu u jezera. Jmenuji ji Mandle. Na dveřích visí cedule: Káva s duší. Bez hořkosti.
Hosté se ptají, proč tak pojmenovaná.
Úsměvem odpovím:
Prostě mám ráda mandle.
A nalévám jim šálek čerstvé kávy.
Bez vůně.
Bez strachu.
S nadějí.
Ale když mi někdo nabídne kávu, kterou nevařím já, vždy odmítnu.
Protože jednou jsem už vybrala šálek.
A ten šálek mi zachránil život.







