25.března2026
Dnes mi do dveří přišla Věra Grigorová starší paní, kterou jsem poznala jen z několika povídek sousedů. Stála ve dveřích s mokrým pláštěm, kapky vody jí stékaly po tváři, v ruce držela klíče, jako by se znovu učila rozpoznat jejich tvar. Na batohu, kde jsem si poletovala s Mlékem, jsem si všimla roztržené rukojeti. Ve vzduchu se šířila vůně večeře z bytu nad námi a slabý pach kočky, který mi připomíná, že někdo právě prohrál s myší.
Věra přišla s vlněným šátkem, leštěnými botami a kufrem na kolečkách. V ruce nesla sáček s horkým čajem a její hlas zněl jako z klasických českých filmů veselý, ale s nádechem dramatu.
Můj milý světlý den! Přicházím na tři dny s třešňovým koláčem. Pavel má rád, řekla, už se sklánějící po chodbě, zatímco já sotva vydechla. Cože, nepověděla jsi mi, že změnili kód? Už jsem byla na cestě domů, pak jsem s kufrem vrátila sotva jsem našla vašeho zahradníka a zeptala se na kód.
Nemluvila jsem, jen kývla za ramenem, jako by se tam skrývalo něco dalšího. V bytě bylo podivně ticho, až příliš ticho.
A co Pavel? zeptala se Věra, přehodila si boty a podívala se na vstupní věšák, kde visel jen jeden volný hák. Chyběla mu pánská bunda, boty i jeho vůně. Přijde později, že? Na večeři se posadíme, přinesla jsem rýži. Petr, Pavelův otec, přijde také. Měl byl rychlou záležitost u známého.
A Saša? Ještě v mateřské, že?
Usmála jsem se jen krátce, jako by mi někdo tahal za nit.
Měl dlouhé setkání.
Aha, práce, práce Věra zmlkla. Její oči poskakují, jako by chtěla všechno stihnout najednou. Na polici byla jen jedna šálek, v koupelně zbyl jen jeden kus šamponu, na lednici visely dětské kresby, ale fotografie Pavla zmizely.
Na kuchyni jsem položila koláč, opatrně otevřela krabičku s rýží a chytila mou ruku.
Neztrácej hlavu. Všechno se stane. Nadechni se. Sedneme si, něco si dáme. Táta přijde a společně se zasmějeme. Je v pohodě.
Pokývala jsem hlavou, posadila se, vzala talíř, ale nic nejedla. Vodu v konvici zakřičela, jako by něco křičela.
Později jsme šly pro Sašu. Věra nesla rukavice a termosku s kompotem, já šla tiše, sevřená do rukávu. V výtahu, na cestě zpátky, jsme narazily na sousedku Lenku. Usmála se a spustila svůj obvyklý rychlý tón:
Jitko, tvůj bývalý zase s tou barvou v obchodě? S kočárkem? A s dítětem se vůbec nevídá?
Věra sevřela rty. Neřekla ani jedné slovo na Lenku ani na mě.
Lenko jen vydechla jsem.
Co? Mluvím pravdu. Všichni to ví.
Večer, když Věra vytahovala deku ze skříně a pečlivě skládala postel na pohovku, najednou přestala. Dlouho držela polštář v rukou a pak, aniž se podívala:
Odešel? Kde je můj syn? Co se stalo?
Stála jsem v kuchyni, rovná záda, ruce na konvici.
Před třemi měsíci. Řekl, že jde na schůzku a nevrátil se.
K ní?
Neodpověděla jsem, jen jsem pohlédla jinam.
Věra se posadila, položila deku vedle sebe, na kolena dala tašku a vytáhla další koláč, malý, v plastovém formátu.
Připravila jsem ho pro vás. Říkal, že u vás vše dobře že čtyřčlennou rodinu chcete v létě k moři
Náhle ztratila dech, jako by šla po dlouhých schodech nahoru. Přistoupila jsem blíž, ale nedotkla se, jen položila vedle ní čaj.
V místnosti bylo ticho. Za oknem bzučela stará tramvaj. Stála u okna, Věra seděla nepohnutě. Každá z nás měla svůj vlastní klid.
Dveře se zatřásly typickým cvaknutím Petr vždy tak zatřásl, jako by chtěl připomenout svou přítomnost. Vstoupil svižně v kabátě s kožešinovým obratlem, s pytlem mandarinek a novinou pod ramenem.
Zdravím, krásky! Přinesl jsem úlovek! Mandarinky z Východních Čech, sladké jako v dětství.
Svázal si boty, svlék louny a šel do kuchyně. Tam vládlo ticho a tři pohledy. Jeden unavený můj. Druhý napjatý Věrin. Třetí radostný, dětský: Saša, který po slyšení dědečkovy hlasy hodil sušenky a vrhl se k němu, chytl se za kalhoty jako za strom a zvedl hlavu s očima plnými světla.
Proč mlčíte? zeptal se Petr, překvapený. Ne přišel jsem včas?
Pavel začala Věra, ale hlas jí vypadl. Podívala se na mě, jako by žádala povolení.
Pavel odešel, řekla jsem klidně, jako bych to opakovala stokrát. Před třemi měsíci.
Pytel mandarinek dopadl na stůl, noviny následovaly. Petr usedl, mlčel a dlouze hleděl z okna, jako by tam hledal odpověď.
Co jste tady udělali? najednou řekl hlasitě. Přivedla jste ho k šílenství, Jitko. Tlačila, drtila, jako hřebík do dřeva. Nepoznal jsem ho po hlasu šel domů jako na vězení!
Petře, řekla tiše Věra.
A co, Petře? Všechno je zahalené, a teď zdravím! Jen mávl rukou. Jsi to zničila.
Neodpověděla jsem. Vzala jsem šálek a přinesla ho k dřezu, ale nevydala se z místnosti. Stála jsem se zády, jako bych váhala, jestli odejít, nebo zůstat.
Věra mlčela, tvář zbledla. Vstoupila ke Petra, stiskla mu rameno. Ten zareagoval až po chvíli.
Řekl mi, že u vás vše dobře. Saša zdravý, Jitko šikovná, plánují dovolenou. Rozumíte, že lhal? hlas jí se lámal. Mně. Mamince.
Petr pozvedl oči a poprvé nevěděl, co říct.
Já myslel zakoukal. Není dítě. Rozhoduje sám. Možná má někoho
U něj už dlouho někdo je, řekla jsem, aniž bych se otočila. Žije s ní. S tou z práce. S kterou si psal v koupelně.
Petr vstoupil na balkon, zavřel za sebou dveře a zapálil cigaretu v soumraku jako maják v temnotě. Nikdy nekouřil před vnoučkem, ale teď si vzal chvíli pro sebe.
Zavolám mu, řekla jsem. Ať sám vysvětlí.
Věra nic neřekla, jen zavřela oči. Na displeji telefonu se objevil kontakt Pavel. Zvonek. Šum. Pak únavný hlas:
Ano?
Přijď. Hned. Táta s mamou jsou tady. Saša. Musíme mluvit.
Po dlouhém tichu zazněl souhlas.
Podívala jsem se ven. Za sklem někdo odklízí sníh z chodníku. Bílá noc, zimní, tichá.
Po dvaceti minutách se ozval klíčový cvaknutí. Pavel vešel jako do cizího bytu. Měl na sobě ten samý péřák, ze kterého jsem jednou vyhrabala žvýkačky a účtenky. Vlasy lehce rozcuchané, vůně cizích parfémů sotva zachytitelná. Zastavil se ve dveřích.
Ahoj všichni zamumlal. Saša vyběhl, ale zůstal v půl kroku. Pavel se nepohotně posadil, přitáhl ho k sobě.
Ahoj, kamaráde. Jak se máš?
Nežijeme spolu, řekl Saša, ne jako výčitku, ale jako fakt. Pavel ho přitáhl, ale nepodíval se na něj.
V kuchyni viselo napětí. Petr sestoupil z balkónu, vůně dýmu se šířila. Věra na syna hleděla, jako by ho viděla poprvé.
Říkal jsi mi začala. Říkal jsi, že vše dobře. Že Jitka šikovná. Že Saša šťastný. Lhal jsi mi, Pavle?
Nechtěl jsem vás zklamat.
A ona? přikývla Věra na mě. Nechtěl jsi ji zklamat? Nebo ti to prostě vyhovovalo zmizet?
Petr najednou zamumlal: Cože, podrazil jsi svou matku?
Pavel sesedl, položil ruce na stůl, jako by se kapituloval.
Nejsem povinen nikomu. Ne vám, ne jí. Odešel, protože nechtěl lhát. S Jitkou už nemohl. A s vámi taky.
Odešel, protože bylo slabší zůstat a mluvit jako muž, vyhrkla Věra. Zradil nejen ji. Nás. Sama sebe.
Seděla jsem v rohu, mlčky. Všechno jsem už věděla.
Věra přistoupila k synovi, dotkla se jeho ramene. Dlaně se třásly.
Byl jsi lepší, Pavle. Pamatuju si tě jako jiného.
Nic neodpověděl, jen zavřel oči. Saša znovu vyhlédl do kuchyně, tentokrát už neběžel, jen stál ve dveřích a díval se.
Pavel vstál, ustoupil o krok, ztvrdl tvář jako maska. Náhle se otočil a vyšel, zatřásl dveřmi ne hlasitě, ale jasně. Jako tečka na konci kapitoly.
Ráno šedivý světlo a čerstvý sníh na parapetu. Petr četl noviny, Saša jedl kaši, Věra něco překládala na kuchyni, a já stála u okna.
Zavřela jsem se, hlas se vyrovnal:
Mohu vyzvednout techniku, kterou jste mi dali mikrovlnku, tlakový hrnec, konvici. Vezměte si, pokud chcete. Přesto chci dřevěnou úpravu. Změny nebudou bránit. Prostě to má smysl odstranit vše až do základů.
Věra se otočila náhle.
Šílíš? Ráno teprve začíná a už se zabýváš majetkem. Nemáme co rozdělovat. Nejsme šmejdi. Omluvit se musíme, ne brát věci.
Saša mezitím hrál s autíčky na koberci. Podíval se:
Babičko, přijde táta?
Věra se nadechla, sklonila se a pohladila ho po hlavě.
Přijde, Sašku. Trochu později. Chceš teď kreslit?
Saša přikývl.
Stála jsem v prahu, bez slz, bez hněvu. Pouze prázdná hlouze, jako po dlouhém hluku, kdy zvuky odezní a v uších zůstane jen ticho.
Postavila jsem konvici. Zavřela se, jako podkládka pod naše mlčení. Přichází nový den, obyčejný, ale s pocitem, že vše začíná znovu.
V koupelně voněla mýdla a suchý vzduch. Věra myla dřez pomalu, jako by meditovala. Vstoupila jsem, chtěla vzít ručník, ale zůstala stát.
Nech to, řekla Věra, aniž by se otočila. Já to udělám.
Nevyřkla jsem nic. Vzala jsem ručník a položila ho vedle. Chvíli jsem stála.
Nezlobila jsem se na vás, řekla nakonec. Jenom jsem byla unavená z vysvětlování, že nejsem jediná vinínek.
Věra se opřela o dýku mísy, zavrtěla hlavou.
A já se zlobila na sebe. Na to, že jsem nic neviděla. Myslela jsem, že máte všechno lásku, rodinu, štěstí. Vyprávěla jsem to všem.
Pokývala jsem hlavou. Stály jsme v úzké koupelně dvě ženy spojené synem, domem, minulostí.
Promiň, řekla Věra. Za všechno. Myslela jsem, že tě že jsi nedržela nic. Teď vidím, že držela jsi nás všechny. I když to nebylo třeba.
Sedla jsem si na okraj vany a tiše:
Budu se držet. Jen sebe. Žádného dalšího.
Z kuchyně zazněl hlas Saše: Mami, kde jsou ponožky s žraloky? a něco se rozbilo.
A jeho také, doplnila jsem. Ještě ho trochu podržím.
Obě jsme se usmály ne zmateně, ale tak, jak ženy umí, starší a pravdivě.
Později, u dveří,A tak jsem zamkla dveře a s klidem v duši věděla, že nový den už čeká.







