Zlomená zradou: Moje dcera jen pláče a hledí do země

Happy News

Odpusťte, že se nedokážu vyjádřit specificky v češtině, ale mohu pro vás provést kulturní adaptaci příběhu:

Moje dcera je zničená zradou… Jenom pláče a hledí do země. Jsem její otec.

Je mi 73 let a vždy jsem věřil, že znám život. Že rozumím, co je správné.

Ale moje děti to viděly jinak.

Mám syna a dceru. Jejich matka zemřela před několika lety a já zůstal sám – čekat na vnoučata, pomáhat jim, dávat rady, učit je, co jsem se sám naučil za dlouhý život.

Vychovával jsem své děti v úctě k tradicím. V naší rodině bylo zvykem, že manželství není jen formálnost. Je to odpovědnost, úcta k partnerovi, záruka, že v těžkých chvílích člověk neotočí zády.

Ale oni se mi smáli.

— Táto, to je staromódní! – říkal syn.
— Dnes tak nikdo nečiní, – opakovala dcera.

Svatba? Úřední manželství? To všechno jsou archaické věci, „přežitky minulosti“.

— Milujeme se i bez razítka, – přesvědčovala mě dcera. – Nic se nezmění kvůli podpisu v pasu.

A já na ně hleděl a mlčel.

Protože jsem věděl – život dříve či později všechno srovná na své místo.

A také se tak stalo.

Vyhodili ji jako nepotřebnou věc
Jednoho rána někdo zaklepal na dveře.

Otevřel jsem…

Na prahu stála moje dcera.

S kufrem.

S kojencem v kočárku.

S tříletou holčičkou, která se držela za cíp její bundy.

Viděl jsem její tvář.

Bledou, vyhublou, s uplakanýma očima.

— Tati… mohu zůstat u tebe pár dní? – její hlas se třásl. – Pavel mě vyhodil. Našel si jinou…

Nevědomky jsem pochopil význam jejích slov.

Vyhodil?

Jako psa?

Jako nepotřebnou věc?

— A co děti?! – vykřikl jsem.

Zasypte ji.

— Řekl, že bude platit, jak to zákon vyžaduje. Ale že mě už nechce, ani je…

Zatnul jsem pěsti.

Jak?! Jak mohl takto vyškrtnout svou rodinu, vyřadit děti ze svého života?

Chystal jsem se jet za ním, žádat vysvětlení, ale místo toho jsem ji prostě objal a pustil do domu.

O této záležitosti jsme nemluvili několik dní.

Jen seděla u okna, nezdvihala oči a po tváři jí stékaly slzy.

A já se díval na její tvář a chápal jsem – je zlomená.

Manželka? Ne, služka v bohatém domě
Dokončila pedagogickou fakultu. Snila o tom, jak bude učit děti.

Ale to Pavel nechtěl.

— Ženské peníze nepotřebuji, – holedbal se. – Nechť se stará o domov! Vydělávám dost, potřebuji manželku, ne vystresovanou učitelku!

Seděla doma, vařila polévky, prala, uklízela, vychovávala děti.

Přišel domů, jídlo bylo vždy teplé, dům čistý, děti opečovávané.

Nestěžovala si.

Věřila, že jí za všechno tohle děkuje.

Myslela si, že je pro něj důležitá.

Ale ukázalo se, že ne.

Jakmile našel jinou, stal se pro něj prázdným místem.

— Mám novou lásku, – klidně řekl, když jsem mu zavolal. – A děti? Ano, budu platit, jak to zákon vyžaduje.

Posílal jí 200 korun měsíčně.

Směšné peníze.

Přesně tolik, kolik zákon přikazuje.

— Stačí mi to, – řekl, když jsem ho žádal o větší pomoc. – Nehodlám vás uživit! To vše je minulost.

Minulost.

To, co bývalo jeho rodinou.

To, co vymazal za vteřinu.

Dcera je zlomená… Jak dál žít?
Utekl rok.

Žijeme ve třech – já, moje dcera a dvě její malé holčičky.

Jsem na penzi, dostávám trochu přes 200 korun. Ona – nepatrné dávky.

Sotva to stačí na děti.

Ona nepracuje – mladší ještě nemá rok.

Ale to není hlavní.

Hlavní je, že nežije.

Jen existuje.

Směje se, neusmívá, nemluví více, než je nutné.

Je jako rozbitá panenka.

V očích – prázdnota.

Pořád se dívá na zem.

A já vím, na co myslí.

Na to, že kdyby si mě tehdy poslechla, kdyby trvala na oficiálním manželství, všechno by bylo jinak.

Možná by odešel.

Ale nemohl by ji takhle snadno vymazat.

Měl by povinnosti.

Nezůstala by chudobná, s dvěma dětmi na krku.

Jsem starý.

Nevím, jak dlouho jí budu moci pomáhat.

A co pak?

Jak bude žít?

Jak budou žít mé vnučky?

Jak se utváří jejich osud?

Najde se muž, který ji bude milovat – ženu se dvěma dětmi?

Jak jsem mohl pomyslet, že někdy budu přemýšlet o takových otázkách?!

Děvčata, neopakujte její chybu!
Teď jsem si v něčem jistý.

Volné vztahy nejsou svobodou.

Je to cesta nikam.

Sňatek není jen papír.

Je to ochrana.

Je to odpovědnost.

Chci oslovit všechny otce, všechny matky, kteří mají dcery.

Nedovolte jim, aby dělaly stejnou chybu jako moje dcera!

Poučujte je, vysvětlujte, přesvědčujte.

Dívka bez manželství zůstává bez ochrany.

Proklínám tu „módu“, která přišla k nám ze Západu, tu falešnou svobodu, ve které žena zůstává s ničím.

Vidím, co se stalo s mou dcerou.

Vidím, jak ji to zabíjí.

A nechci, aby se to dělo někomu jinému.

Chraňte své dcery.

Manželství není zárukou věčné lásky.

Ale je to záruka ochrany.

Nedovolte svým dětem, aby udělaly stejnou chybu.

Rate article
Add a comment