O osudu mi přivedl syna… Jednou jsem dal šanci mladému chlapci z ulice a dnes je z něj student!
Můj život se změnil jedno chladné podzimní večer.
Vracíval jsem se domů po dlouhém pracovním dni. Vítr se zařezával do kostí, město bylo opuštěné – jen tu a tam prošli chvátající lidé, zahaleni do límců.
Když jsem zabočil do své ulice, ze stínu jednoho z domů náhle vystoupila hubená postava.
Přede mnou stál kluk – hubený, v tenké košili, s třesoucíma se rukama svíral nůž. Nevím, co ho tak roztřásalo – zda chlad cestujících listopadových větrů, nebo strach.
„Dej mi peněženku,“ vykoktal chraplavým hlasem.
Klidně jsem vytáhl peněženku a podal mu ji. Pak, po chvíli přemýšlení, jsem si sundal kabát a nabídl mu ho.
Odskočil, zíral na mě s očima plnými údivu.
„Proč to děláš?“
Usmál jsem se:
„Protože když jsi se dostal do takové situace, zřejmě jsi neměl jinou možnost.“
Najednou se rozplakal. Teď jsem, ve světle pouliční lampy, poznal, že přede mnou stojí dítě. Nemohl být starší patnácti let, ačkoliv už skoro narostl do mé výšky.
Nabídl jsem mu, aby zašel ke mně domů na horký čaj.
Váhal, nevěděl, zda mi může věřit. Nakonec se však rozhodl.
Bydlel jsem sám… ale tu noc se vše změnilo.
Doma bylo teplo. Uvařil jsem čaj a usadil ho ke stolu.
S neskrývanou zvědavostí zkoumal vše kolem dokola. Když jeho pohled padl na mou knihovnu, ztuhl.
„Máš hodně knih,“ řekl.
„Ano.“
„Přečetl jsi je všechny?“
„Ano.“
„Nikdy jsem v životě nečetl žádnou knihu,“ přiznal se bez kapky studu, jen s nádechem smutku.
Postupně se otevíral. Vyprávěl, že pochází z chudé rodiny, že jeho matka zemřela, když byl ještě malý. Chtěli ho poslat do dětského domova, ale utekl.
Od té doby žil na ulici. Učil se přežít. Učil se krást.
Otec?
Na tu otázku jen sklopil hlavu a zmlkl.
Díval jsem se na něj a chápal: je to jen dítě. Opomenuté, nikým nepotřebné. Život mu nedal žádnou šanci, ale pokud mu nikdo nepodá ruku, ztratí se.
„Zůstaň u mě. Aspoň dnes přenocuj v teple,“ navrhl jsem.
Pohledem, ve kterém bylo nedůvěry, přikývl.
Přijal jsem ho jako vlastního syna.
Tu noc jsem skoro nespal. V hlavě se mi honily myšlenky: co s ním bude dál? Kam půjde zítra?
Ale ráno jsem už věděl, že ho nenechám odejít.
„Chceš zkusit začít nový život?“ zeptal jsem se u snídaně.
Pokrčil rameny.
„Už nemám co ztratit.“
Tak zůstal u mě.
Zařídil jsem mu papíry, dostal ho zpět do školy. Zpočátku to měl těžké – nechodil do školy od čtvrté třídy, ale snažil se. Učitelé zpočátku nevěřili, že z něj něco bude, ale po několika měsících v něm objevili potenciál.
Učil jsem ho, co jsem sám uměl. Pomáhal jsem mu s úkoly. Vysvětloval jsem mu, že krádež není cesta, a že v životě lze mnohé dosáhnout s úsilím.
Byla v něm touha po vědění! Četl všechno, co mu přišlo pod ruku. Někdy seděl nad učebnicemi až do noci.
Byl jsem na něj hrdý.
Dnes je z něj student!
Uteklo několik let.
Dnes je Antonín student. Studuje a pracuje, sám si platí studium, nechce být na obtíž.
Vím, že ho čeká dobrý život. Najde si práci, založí rodinu.
Není to už ten promrzlý kluk s nožem v ruce.
Je to můj syn.
Ano, formálně nejsem v jeho dokladech, ale na tom nezáleží. Hlavní je, že když se ke mně obrací, říká:
„Tati…“
A to je to nejcennější, co mám.







